11 Ekim 2016 00:02

Darbeden sonra yüksek üretim!

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi ağustos ayında aylık 9.4 yüzde, yıllık yüzde 2.2 ile beklentilerin çok üzerinde geldi. 

Paylaş

Temmuz ayı içerisinde yaşanan darbe girişimi ve tatil günlerinin fazla oluşunun etkisiyle sanayi üretimi yüzde 7 oranında daralma göstermişti. O dönem beklentiler ise yüzde 1 daralma olacağı yönündeydi. Temmuz ayında yaşanan bu sert daralmanın ardından ağustos ayında toparlanma bekleniyordu.
Önceki yılın aynı ayına göre yüzde 2.2 artış gösteren sanayi üretimi, arındırılmamış verilerle aynı ayda yıllık yüzde 2.7 oranında artış gösterdi.

İMALAT SANAYİİ YAVAŞ!

Ara malı imalatı, toplam sanayi üretimindeki artış oranının altında. İmalat sektöründe sınırlı bir büyüme olmasına rağmen, ana sanayi gruplarından madencilik ve taş ocakçılığı ile elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirmede üretim yüksek oranlı artış gösterdi. 

Öte yandan, artan dış talebin etkisiyle beraber dayanıklı tüketim malı imalatında ve ihraç mallarının üretiminde ağustos ayında toparlanma görülüyor. Dayanıklı tüketim malı imalatı ağustos ayında yüzde 32.6 artarak önemli bir toparlanma gösterirken, yıllık bazda da yüzde 1 artış gösterdi. 

DIŞ TALEP ETKİSİ

Almanya’da ağustos ayında yüzde 2.5 artan sanayi aktivitesi ve Avrupa ekonomilerindeki toparlanma dış talebin az da olsa canlanmasına yol açtı. 

Büyümenin öncü göstergesi olan sanayi üretiminde ağustos ayında yaşanan yüksek artışa rağmen üçüncü çeyrekteki büyüme oranın  en fazlı yüzde 1.8 oranında olması bekleniyor.  2016 yılının tümü için büyüme oranın ise yüzde 3 civarında olacağı tahmin ediliyor. (İstanbul/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Rusya ile imzalar atıldı: Yaptırımlar kalkacak

SONRAKİ HABER

Metrobüste yer tartışması yaşadıkları kişiyi bıçaklayıp kaçtılar

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa