10 Ekim 2016 20:00

Rusya ile imzalar atıldı: Yaptırımlar kalkacak

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Rusya Federasyonu Ekonomik Kalkınma Bakanı Aleksey Ulyukayev ile ortak bildiriye imza attı. 

Paylaş

Ortak bildiride, iki ülke teknik heyetlerinin çalışmaları ile oluşturulan ve Türkiye’ye yönelik ticari ve ekonomik yaptırımlar başta olmak üzere iki ülke ticaretinin önündeki engellerin tespiti ve ortadan kaldırılması, iki ülke yatırımlarını destekleyecek bir ortak yatırım fonu oluşturulması, ulusal paralarla ticaretin artırılması gibi önemli konular yer aldı.

Bildiride; 5-8 Ekim tarihlerinde iki ülke teknik heyetleri arasında üçüncü tur müzakereleri gerçekleştirilen hizmet ticareti ve yatırımlar anlaşması da yer aldı ve bu anlaşmanın müzakerelerinin 2017 yılı sonuna kadar sonuçlandırılması hususunda mutabık kalındı. Aynı şekilde, iki ülke ticari ve ekonomik ilişkileri açısından son derece önemli olan ve bir sonraki Üst Düzey İşbirliği Konseyi toplantısı sırasında imzalanması planlanan orta vadeli programa ilişkin çalışmalar da tamamlandı.

YAŞ MEYVE SEBZE YASAĞI

Bakan Zeybekci, bildirinin imzalanması vesilesiyle yaptığı konuşmada Rusya’nın Türkiye’ye karşı uygulamaya koyduğu yaptırımları da hatırlatarak, iki ülke ticari ilişkileri önünde önemli bir engel olan yaş meyve sebze ithalatı yasağının da bir an önce kaldırılmasının beklendiğini ifade etti. 

Zeybekci, bunun haricinde Türk firmalarının bazı sektörlerde faaliyet göstermesine ve Türk personel çalıştırmasına yönelik yasakların da bir an önce kaldırılması gerektiğini vurguladı. (İSTANBUL)

ÖNCEKİ HABER

Ankara Katliamı'nda yaşamını yitirenler Çaycuma'da anıldı

SONRAKİ HABER

Şule Çet davasında "saat" detayı: Güvenlik kamerası saati 10-11 dakika ileride

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa