10 Ekim 2016 19:15

Corbyn: Suriye’ye saldırılar durmalı

İngiltere’nin ana muhalefetteki İşçi Partisi Genel Başkanı Jeremy Corbyn, Suriye’ye hava saldırılarının bir an önce durdurulması gerektiğini söyledi.

Paylaş

İngiltere’nin ana muhalefetteki İşçi Partisi Genel Başkanı Jeremy Corbyn, Suriye’de derhal bir ateşkesin olması ve Suriye’ye hava saldırılarının bir an önce durdurulması gerektiğini söyledi. Corbyn ayrıca, savaş nedeniyle ülkelerini terk eden mülteciler için İngiltere’nin şu anda yaptığından daha iyi yapması gerektiğini söyledi.

‘HEMEN BİR ATEŞKES OLMALI’

İngiltere’de faaliyet gösteren düşünce kuruluş Türkiye Araştırmaları Merkezi CEFTUS’un düzenlediği Toplumsal Başarı Ödülleri gecesine katılan Corbyn burada bir konuşma yaptı.

Suriye’den kaçmaya çalışan milyonlarca mültecinin varlığına dikkat çeken Corbyn, savaşı başlatmanın çok kolay olmasına karşın sona erdirmenin her zaman güç olduğunu ve savaşların sonuçlarının onlarca yıl devam ettiğini dile getirdi.’’Hemen bir ateşkes olmalı ve Suriye’nin bombalanması durdurulmalıdır’’ diye konuşan İşçi Partisi lideri savaşın yerine siyasi bir çözümün gerekliliğinin altını çizdi.

‘DAHA İYİSİNİ YAPMALI’

Bununla birlikte sığınmacı krizine karşı da Avrupa’nın üzerine düşenleri yapması gerektiğini ifade eden Corbyn, İngiltere’nin 2020 yılına kadar sadece 20 bin mülteciyi kabul etmesini doğru bulmadığını söyleyerek ‘‘ Britanya büyük ve zengin bir ülke, diğer Avrupa ülkeleri gibi. Bundan çok daha iyisini yapabiliriz. İşçi Partisi olarak da elimizden gelenin en iyisini yapacağız’’ diye konuştu. Sığınmacılara veya göçmenlere kapıları kapatmanın hiçbir ekonomik problemi çözmeyeceğini vurgulayan Corbyn, bu durumun aksine ekonomik düşüşe neden olacağını dile getirerek ‘‘ Britanya haziran ayındaki referandum ile Avrupa Birliği’nde ayrılmaya karar verdi. Bu karara saygı duyuyor ve anlıyorum ancak Avrupa ile iyi ilişkileri korumaya devam etmeliyiz’’ diye konuştu. (DIŞ HABERLER)

ÖNCEKİ HABER

Rusya Tartus’ta üs kuruyor

SONRAKİ HABER

Binali Yıldırım, ‘İstanbul’ diye İzmir’in verilerini anlattı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa