10 Ekim 2016 17:04

Ferrero’da grev başladı

Manisa Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan ve Nutella, Kinder gibi markaları bünyesinde barındıran İtalyan Ferrero fabrikasında işçiler greve çıktı.

Paylaş

Manisa Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan ve Nutella, Kinder gibi markaları bünyesinde barındıran İtalyan Ferrero fabrikasında işçiler greve çıktı. Tek Gıda-İş Sendikası'nın yetkili olduğu Ferrero’da toplusözleşme görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması nedeniyle grev karan alınmıştı.

Fabrikada örgütlü Tek Gıda-İş 3 No’lu Şube Başkanı Latif Gökçay, Ferrero patronunun 3 yıllık sözleşme yapmak istediğini, kendilerinin buna karşı olduğunu belirtti. Gökçay ayrıca, işverenin 1 Ocak 2016’dan geçerli olmak üzere ücretlere yüzde 16 zam teklifinde bulunduğunu kendilerinin ise yüzde 23 olan zam talebini yüzde 20’ye çektiklerini ancak anlaşamadıklarını, sosyal yardımlar konusunda da talepler arasında uçurum olduğunu ifade etti.

Grev dolayısı ile bu sabah fabrika önünde yapılan açıklamaya, Tek Gıda-İş Genel Başkanı Mustafa Türkel, Genel Sekreter Mustafa Akyürek, Türk-İş 3. Bölge Temsilcisi Süleyman Yıldırım ve Türk-İş’e bağlı sendikaların şube başkan ve yöneticileri katıldı.  
Tek Gıda-İş Genel Başkanı Mustafa Türkel 1 Ocak 2016'dan sonraki asgari ücreti baz alarak yüzde 20'lik bir ücret artışı talebinde bulunduklarını belirtti.

Tek Gıda-İş’in fabrikada 150 üyesi bulunurken, beyaz yakalılarla birlikte fabrikadaki toplam çalışan sayısı 257. Ferrero’nun dünya genelinde 53 ülkede 22 üretim tesisi ve 40 bin dolayında çalışanı bulunuyor. (Manisa/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Kılıçdaroğlu'nun katıldığı sempozyumda 10 Ekim protestosu

SONRAKİ HABER

İstanbul'da kadınlar İran'da Seher Hüdayari için sahaya çıktı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa