10 Ekim 2016 10:05

Kayseri'de demokrasi güçlerinden ortak mücadele çağrısı

Kayseri'de DİSK ve KESK'in çağrısıyla Emek ve Demokrasi Güçleri, '10 Ekim Anması ve OHAL süreci' başlıklı programda bir araya geldi.

Paylaş

Kayseri'de DİSK ve KESK'in çağrısıyla Emek ve Demokrasi Güçleri, '10 Ekim Anması ve OHAL süreci' başlıklı programda bir araya geldi.

10 Ekim'de yitirilenler anısına saygı duruşuyla başlayan program KESK Genel Sekreteri ve 10 Ekim Barış Mitingi Komitesi Başkan'ı olan Hasan Toprak ile devam etti.

'BARIŞ DEMEYE DEVAM EDECEĞİZ'

Barış sürecine değinen Toprak, "Ülkenin gidişatının siyasal iktidarın çıkarları ile uyuşmaması sonrası Suruç-Diyarbakır-Ankara gibi birçok ilde patlayan bombalar ile kaos ortamı hızlandı. İşçilerin-emekçilerin, kadınların, gençlerin, hak arama mücadeleleri bu ortamda bastırılmak istendi." dedi.

Barış isteyenlerin katledildiğini söyleyen Toprak, "Güvenlik zaafı vardı. Gerekli yerler ile güvenlik alınsın dememize rağmen hiç kimse yoktu. Cihatçı çetelerle kimlerin ilişkisinin olduğunun  ortaya çıkması, ihmali olanların yargılanması gerekir. Her eylemde yanımızda olan emniyet güçleri bu sefer yoktu. Ve bomba patladı. Sadece barış isteyenlerin haberi olmadığını gördük" diye konuştu.

'ORTAK MÜCADELEDEN BAŞKA ÇAREMİZ YOK!'

Katliamlar ülkesi olduğunu söyleyen Toprak, "10 Ekim bizim açısından bir anma değil, barış mücadelesinde yürütülecek bir ısrardır. Suriye'ye müdahaleye, patlayan bombalara karşı barış diyeceğiz" dedi.

Kamu emekçilerin ve akademisyenlerin ihraç ve açığa alınmalarına da değinen Toprak, "Tek adama karşı haklı olduğumuz mücadeleden geri dönmeyeceğiz. Ya bendensin ya teröristsin diyen AKP'YE karşı tüm güçümüzle biraraya gelip, karşı koymalıyız! Darbe diye her yere saldıranlara karşı 'Darbeye de karşı çıkacağız, OHAL'e de' demeliyiz! Ortak mücadelenin ittifakını güçlendirmekten başka çaremiz yok!" diye konuştu.

7 KASIM'DA ANKARA ADLİYESİ'NE!

10 Ekim dava sürecinin avuklarından Eylem Sarıoğlu, "Dosyayla ilk karşılaştığımızda yeterli bulgunun toplandığını düşündük, ancak 573 sayfalık iddianameyi okuduğumuzda içi boş bir dosyayla karşılaştık. AKP’yi aklama davasına dönüştürülmek isteniyor. Fezlekeler dışında tamamen kopyala yapıştırdan oluşan 573 sayfalık bir dosya var karşımızda. İddianame içerisinde bu dosyayla, IŞİD terörüyle, Ankara katliamıyla, Suruç’la hiçbir şekilde AKP hükümetinin bağlantısının olmadığı ispatlanmaya çalışılmış" dedi.

Sarıoğlu, "Diyarbakır’ın üzerine gidilseydi Suruç olmayacaktı. Suruç aydınlatılsa Ankara katliamı olmayacaktı. Biz bu davayı bundan sonra emek ve demokrasi adına önemli bir dava olarak görüyoruz. Ankara’da 7 Kasımdan itibaren sürecek 5 günlük bir duruşma süreci var.Türkiye’yi 7 Kasımda adliye önüne çağırıyoruz" diye konuştu.

Konuşmalarla devam eden program, emek ve demokrasi güçlerinin mücadelesine yapılan vurgu ile sona erdi. (Kayseri/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Gazlasanız da bombalasanız da yine barış yine barış!

SONRAKİ HABER

Kayseri'de emekçiler: İş güvencemize sahip çıkalım

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...