10 Ekim 2016 04:13

Yoldaşları Ali Kitapçı'yı andı

10 Ekim Ankara Katliamı'nda yaşamını yitiren BTS Üyesi Anarko-Sendikalist Ali Kitapçı yoldaşları tarafından anıldı.

Paylaş

10 Ekim Ankara Katliamı'nda yaşamını yitiren Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası (BTS) üyesi, Anarko-Sendikalist Ali Kitapçı yoldaşları tarafından anıldı.

Anarşi İnisiyatifi tarafından düzenlenen anmada bir araya gelen yoldaşları, sendikadan arkadaşları ve ailesi Kitapçı'nın neşesini hiçbir zaman kaybetmeden mücadele ettiğini anlattı.

Eşi Emel Kitapçı, “Mücadeleden olduğu gibi gezmek ve eğlenmekten geri durmazdı. Tekel direnişinde uyku tulumunu alıp 'Oh burası ne güzelmiş' diyen Ali...” dedi.

Anmanın başında sinevizyon gösterimi yapıldı. Sinevizyonda yer alan röportajlar hem duygulu anlar yaşattı, hem de gülümsetti. Anmada ilk sözü alan Emel Kitapçı, Ali Kitapçı'nın İngiltere'de Oxford Üniversitesi'nde okuduğu yıllarda anarşistlerle tanıştığını ve mücadelesini Türkiye'ye geldiğinde de yaşamı boyunca sürdürdüğünü ifade etti.

AYNI BÜRO DERKEN AYNI EVDE BULUŞTUK

Eşiyle sendikal mücadele içerisinde tanıştığını anlatan Kitapçı, “BTS ve Tarım Orkam Sen'in o dönem ortak büro arayışı bizi aynı evde ve hayatta buluşturdu” dedi. Yaşamları ve mücadeleleri boyunca baskıların bir an eksik olmadığını ancak eşinin her zaman hayatı tiye alarak mücadeleye devam ettiğini dile getiren Kitapçı, “Bizler 10 metre ile ölümü ıskaladığımız bu şehirde hayatı yakalamaya çalışıyoruz. 7 Haziran'da başlayan tehlikeli oyun 10 Ekim'de zirveye ulaşınca sonuç 1 Kasım seçimlerinin sonuçları oldu. Bu bir yılda yakılan şehirler, bombalanan insanlar, acı, kan ve gözyaşı... Son bir yılda ayakta güçlü kalmamamızı sağlayan tek gerçek var; o da dayanışma. Bu yüzden bugün daha fazla sevmeye, dayanışmaya ihtiyacımız var. Paylaşacağımız ekmek ve emek var” diye konuştu.

Katliamdan yaralı kurtulan bir BTS üyesi de patlama olduğunda yanında Ali Kitapçı’nın olduğunu ve onu hırkasından tanıyabildiğini aktardı.

'UNUTUP ODASINA UĞRUYORUM'   

BTS Genel Sekreteri İshak Kocabıyık da görevi gereği sendikanın uluslararası işlerini kendisinin yürüttüğünü ama bu işleri Ali Kitapçı olmadan yürütmenin mümkün olmadığını dile getirdi. Bir gün Ali Kitapçı'nın gelerek Brüksel'de bir toplantı olduğunu ve kesin gidilmesi gerektiğini söylediğini anlatan Kocabıyık, “Yönetimden kimse İngilizce bilmiyor. Ben de Ali'ye yanına yönetimden birini alarak gitmesini söyledim. Ancak yönetimdeki arkadaşımızın işi çıkınca Ali yalnız gitti. Sendikanın aidatını yatırmasını ve bana bir viski almasını istedim. Türkiye'ye döndüğü gibi 10 Ekim mitingine geldi. Emanetin bende deyip aidatın dekontunu vermeye çalıştı. Ben de 'sonra verirsin' dedim. Patlama oldu ve bu son konuşmamız oldu. O siper oldu ve ben bugün burada konuşuyorum. Hala unutup, sabahları onun odasına uğradığım oluyor. Ancak Ali o odada olmuyor” diye konuşru. (Ankara/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Viyana'da toplu Aslı Erdoğan okuma etkinliği

SONRAKİ HABER

Aramco saldırısını üstlenen Husiler, Birleşik Arap Emirlikleri'ni tehdit etti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa