10 Ekim 2016 00:43

Yüksek: Cezaevlerinden kötü haberler alabiliriz

DBP Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek, 147 günlük tutukluluk sürecinin ardından Diyarbakır’da basın toplantısı düzenledi.

Paylaş

Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek, 147 günlük tutukluluk sürecinin ardından Diyarbakır’da basın toplantısı düzenledi. Cezaevi sürecini anlatan Yüksek, çarpıcı bilgiler aktardı.

DBP EŞ Genel Başkanları KamuranYüksek ve Sebahat Tuncel, DBP Genel Merkez Danışma Bürosu’nda basın toplantısı düzenledi. Yüksek, hükümetin politikalarını eleştiren konuşmalar nedeniyle tutuklandığını, tutuklanmasının tamamen siyasi olduğunu belirterek söze başladı.

‘SİYASİ TUTUKLU SAYISI BİLİNMİYOR’

Yüksek, cezaevinde yaşadığı koşulları ve izlenimlerini de şu sözlerle aktardı, “Cezaevlerinin durumu ve koşulları çok kötü ve kamuoyunun çok bilgisinin olmadığı kanısındayım. Tutuklu siyasi tutuklu sayısını bilmiyoruz. Bir tutuklama şeceresi tutamıyoruz. On binlerce kişi tutuklu. Bu da Türkiye’nin durumunu ortaya koyuyor. Gazeteciler, akademisyenlerin tutuklaması da böylesi bir durum. OHAL’in ilk sirayet ettiği yerlerin başında cezaevleri geliyor. Cezaevlerinde bütün haklar askıya alınmıştır. Sohbet hakkı engellenmiş, tutsaklar bir biriyle görüşemiyor. Sportif faaliyetler yok, avukatla görüşme haftada bir gün bir saatle sınırlandırılmış durumda. O da bir memurun ve kameranın kaydıyla gerçekleşiyor. Dosyasıyla ilgili tutuklu avukatla görüşme yapamıyor. Açık görüşler 2 ayda bir yapılıyor. Telefonla görüşme hakkı haftada bir iken şimdi 15 günde birdir. Ayrıca psikolojik baskılar var. Kurum müdürleri keyfi uygulamalarda bulunuyor” şeklinde konuştu.

‘GÜVENLİK GEREKÇESİYLE TEDAVİ YAPTIRILMIYOR’

Bir tutuklu hakkında bilgi aktaran Yüksek, durumun vahametini şu sözlerle aktardı: “Kaldığım koğuşta yanımda kalan bir genç Adana’da bir protesto sonrasında tutuklanmış. Bağırsakları dışarıda plastik bir kaba bağlanıp, sırtına asılmış durumda. Ve 8 aydır ameliyat olamıyor. Doktorlar bu koşullarda ameliyat yapamam raporu veriyor. Ama hastane yönetimi güvenlik gerekçesiyle izin vermiyor. Bu açık bir cinayettir. Cezaevlerinde insanlar bu koşullarda yaşıyor. Cezaevinde gerilim çok yüksektir. Hükümet bu sorunlara çözmez ise kötü haberler alacağız.”

Yüksek’in ardından konuşan DBP Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel ise,“Yüksekova’da, bir katliam yaşandı. İç savaş çıkarmak isteyenler Gever’den çıkarmak istiyor. Bu olay bir polisin tutuklanmasıyla kapatılmaz. Arkadaki karanlık gücün de ortaya çıkmasını istiyoruz. Her gün bir katliamla geçiyor. Yarın da 10 Ekim’dir. Hala Ankara katliamı aydınlatılmış değildir. Ankara, Suruç, Amed, İstanbul’da yaşanan katliamlarda ortaya konulan somut bir şey yoktur. Bunların devletten bağımsız olmadığını çok iyi biliyoruz. Devletin katliamı engellemek yerine zemin sunduğu çok nettir” şeklinde konuştu. (Diyarbakır/DİHA)

ÖNCEKİ HABER

HDP'den Şemdinli açıklaması: Kalıcı barış için adım atılmalı

SONRAKİ HABER

Demirtaş’ın tutuklandığı duruşmadaki savunması: Korkarak boyun eğecek biri değilim

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa