09 Ekim 2016 22:06

1 yıl oldu unutmadık, affetmeyeceğiz

Ankara'da 10 Ekim 2015'te barış mitingine yönelik canlı bomba saldırısında yaşamını yitiren 101 kişi, katliamın 1. yıl dönümünde Kadıköy'de anıldı.

Paylaş

Ankara'da 10 Ekim 2015'te barış mitingine yönelik canlı bomba saldırısında yaşamını yitiren 101 kişi, katliamın 1. yıl dönümünde Kadıköy İskele Meydanı'nda anıldı.

Yüzlerce yurttaş, "Ankara'nın hesabı sorulacak", "Savaşa hayır barış hemen şimdi", "Susma haykır halklar kardeştir", "Özgür basın susturulamaz", "Amed Suruç Ankara katil sarayda", "Katil devlet hesap verecek", "Barbarlık yenilecek direnen halklar kazanacak", "Ankara'yı unutma unutturma" sloganlarıyla bir araya geldi. Anmada "1 yıl oldu unutmadık, affetmeyeceğiz", "Emek kazanacak demokrasi kazanacak barış kazanacak" yazılı pankartlar açıldı. Yaşamını yitirenlerin adı tek tek okunurken yurttaşlar hep bir ağızdan "Yaşıyor" dedi.

Anmada ilk olarak HDP Muş Milletvekili Ahmet Yıldırım konuştu. Yıldırım, 10 Ekim tarihinin barış ve kardeşliğe vurulmuş bir darbe olduğunu söyledi. Yıldırım, "Barışı bitirmek isteyenler bir katliam yaptı. Ülkede o günden sonra kötülükler sıradanlaştı. Akan kanlar sıradanlaştı. Barış köprüsünü yıktılar. Yaşamını yitiren barış şehitlerine için barışı getirdiğimizde onlara borcumuzu ödeyeceğiz. Faşizm finalini oynuyor. Eşitlikten, onurlu ve kalıcķ barıştan yana olanlar kazanacak" dedi.

CHP PM üyesi eski Milletvekili Kadir Gökmen Öğüt ise Gezi'de, Suruç'ta, Ankara'da yapılan tüm katliamların barış isteyenlere yapıldığını belirtti. Gökmen, '"Başka kurtuluşumuz yok. Faşizme karşı omuz omuza olmalıyız. Bu katliamı IŞİD'e terörist diyemeyenler yaptı" diye konuştu.

TTB Genel Sekreteri Dr. Samet Mengüç, "Bizler emek meslek örgütleri olarak kurumsallaşmış nadir kuruluşlardanız. Faşizan uygulamaları öngördük.10 Ekim’de Ankara’ya vardığımızda bir bayram havasında oraya gelen kitleyi gördük. Ama faşizmin bu kadar alçalacağını öngöremedik. Oraya barışı, insanlığı, kardeşliği haykırmak için gitmiştik. 'Barış barış' diyerek Ankara'nın yolunu tuttuk, burada resimlerini gördüğünüz barış elçilerinden 56'sının otopsisini alanda yaptım, 2 tanesi elimde öldü. Faşizmin acımasız ve karanlık yüzlerini orada gördük" ifadelerini kullandı.

İstanbul Emek ve Demokrasi Koordinasyonu adına yapılan basın açıklamasında ise şu ifadelere yer verildi: "101 insanımızı, arkadaşlarımızı,dostlarımızı bu ülkenin aydınlık yüzlü insanlarını Ankara Garı önünde bizden aldılar. 1 yıldır 365 gündür acımızla, öfkemizle yaşıyoruz.Bu ülkenin aydınlık yüzlü insanlarını bizden aldılar. Bir yıldır acımızla öfkemizle yaşıyoruz…
Davutoğlu’nun Ankara patlamasından sonra 'Oyumuz arttı' sözünü unutmayacağız. IŞİD bahane edilerek Suriye topraklarına yapılan operasyonda cihatçı çetelerle kol kola giriliyor. Barışa olan umudumuzu yok edemediler. Ankara Katliamı’nın faillerini biliyoruz. Ankara Katliamı'nın katillerini biliyoruz. Mücadelemiz onlardan hesap sorma mücadelesidir. 10 Ekim'de yitirdiğimiz dostlarımızı unutmayacağız.''

Anmada son olarak hayatını kaybedenlerin anısına gökyüzüne 101 siyah balon bırakıldı. (İstanbul/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Alanya'da 10 Ekim anmalarına faşist provokasyon

SONRAKİ HABER

"FETÖ"nün TSK yapılanmasında 111 muvazzaf asker tutuklandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa