09 Ekim 2016 17:24

Ercan Adsız'ın adı belediye konferans salonuna verildi

Ercan Adsız'ın adı Çanakkale Belediyesi Belediye Çalışanları Eğitim, Sosyal Tesis ve Sendika Binasında bulunan konferans salonuna verildi.

Paylaş

Seçkin SAĞLAM
Çanakkale

Ankara’da 10 Ekim 2015’teki barış mitingine yönelik bombalı saldırıda yaşamını yitiren Emek Partisi Çanakkale İl Başkanı Ercan Adsız’ın ismi Çanakkale Belediyesi Belediye Çalışanları Eğitim, Sosyal Tesis ve Sendika Binasında bulunan konferans salonuna verildi.
Törene Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, EMEP MYK Üyesi Mustafa Yalçıner, Eğitim Sen Çanakkale Şube Başkanı Prof. Dr. Telat Koç,  Ercan Adsız’ın eşi ve Eğitim Sen Çanakkale Şubesi Kadın Sekreteri Yasemin Adsız, siyasi parti, sendika ve demokratik kitle örgütü temsilcileri katıldı. Törende ilk olarak Ercan Adsız ve Ankara’daki saldırıda yaşamını yitirenler için hazırlanan sinevizyon gösterimi gerçekleştirildi ve ardından Ercan Adsız’ın ismi yazan tabela ve öz geçmişi salonun girişine asıldı. Tabelanın asılmasının ardından konuşan Eğitim Sen Çanakkale Şube Başkanı Prof. Dr. Telat Koç, “Ercan Adsız arkadaşımızın ismi mücadelemizde yaşayacak. Emek ve demokrasi güçlerinden doğru bize bu aşamada söylenebilecek bir şey yok. Çünkü bizim artık çok daha etkin, çok daha güçlü işler yapmamız gerekiyor. Oradan doğru da bayrağı yukarıya taşımamız ve şu anda ülkemizin içerisinde bulunduğu karanlığı mutlaka aşmamız gerekiyor. Bunu da mutlaka beraber olduğumuz, omuz omuza olduğumuz o demokrasi mitinginin adında olduğu gibi, emek demokrasi ve barış mücadelesi yürütmemiz gerekiyor. Bunu daha da güçlü bir şekilde başaracağız” dedi.

‘YARIM KALDI’

Törende konuşan Ercan Adsız’ın eşi ve Eğitim Sen Çanakkale Şubesi Kadın Sekreteri Yasemin Adsız; “22 yıllık hayat arkadaşımdı. Acısı ile tatlısı ile çok şey yaşadık. Zor günleri yeni geride bırakmıştık. Çanakkale’ye geleli 3 yıl olmuştu. Artık güzel günler yaşama dileğindeydik. Bir şeyleri geride bırakmıştık ve tam adım atacaktık ama maalesef olmadı. Yarım kaldı” dedi.

‘BERABERCE MÜCADELE ETMELİYİZ’

Açılışta konuşan EMEP MYK Üyesi Mustafa Yalçıner, “Ercan arkadaşımızı sadece Yasemin arkadaşımızdan değil, hepimizden aldılar ve yanı sıra çok fazla daha arkadaşımızı aldılar. Ben Ülgür Gökhan Başkanımıza çok teşekkür ediyorum, böyle bir olanağı hepimize sunduğu için. Barış demişti, çok fazla bir şey istemedi ve istememişti Ercan ve diğer bütün arkadaşlarımız. Şimdi alçaklar diyorlar. Hep birtakım yerleri gösteriyorlar. Muhtemelen bu FETÖ’cülere kalacak. Ama biz biliyoruz, bu karanlıktan kurtarmak için, ülkenin faşist diktatörlüğe dönüşmesinin önünü kesmek için birlikte olmalıyız. Beraberce mücadele etmeliyiz. Başka çaremiz yok. Farklılıklarımızı bir kenara koyabiliriz. Tartışırız gene ama bu gidişatın önünü kesmemiz gerekiyor. Bunu başarabiliriz. Ercan arkadaşımızın bıraktığı yerden, bırakmamışçasına yürümeliyiz” dedi.

‘MÜCADELEYİ DEVAM ETTİRMEK ZORUNDAYIZ’

Salon açılışında son olarak söz alan Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, “Barış, emek ve demokrasi talebi ile Ankara’daki bir etkinliğe katılması sırasında meydana gelen hadisede Ercan arkadaşımızı kaybettik. Onunla beraber birçok insanımızı kaybettik. Bu ilk değil. Bu gidişle bunun son da olmayacağını tahmin ediyorum. Bu arkadaşlarımız demokrasi şehitleridir. Nereden başlıyor. Uğur Mumculardan, Bahriye Üçoklardan, Ahmet Taner Kışlalılardan başlıyor, Gezi şehitlerinden devam ediyor ve en son bu noktada Ercan kardeşimizin de içerisinde bulunduğu vatandaşlarımızın menfur saldırıda hayatını kaybetmesi ile demokrasi isteyenlere, ülkede bağımsız bir Türkiye’yi, özgür bir Türkiye’yi isteyen insanlara karşı yapılmış bir şiddet uygulaması, bombalı bir saldırı sonucunda bu kardeşlerimizi ve Ercan arkadaşımızı kaybettik. Tabii burada biraz sabırlı olmak zorundayız, ama inançlı olmak zorundayız. Mücadeleyi her şeye rağmen devam ettirmek zorundayız. Aynı Uğur Mumcu’da olduğu gibi, Bahriye Üçok’ta olduğu gibi, Ahmet Taner Kışlalı’da olduğu gibi, Çetin Emeç’te olduğu gibi. Bu faşist, sağ iktidarların oyunları devam etmektedir. Dolayısı ile biz bu salona bu ismi niye veriyoruz? Çanakkaleli bir hemşerimiz, bir siyasi partinin il başkanı olmasının ötesinde, demokrasi mücadelesine gönülden katkı verdiği için ve unutulmasın diye koyuyoruz. Ercan Adsız değil, mücadelesi unutulmasın diye. Yani hepimiz faniyiz, hepimiz ölebiliriz, ama mücadeleler unutulduğu noktada, işte o zaman kaybederiz. Ne demişti? ‘Ey halkım unutma bizi’ Biz de halksak, bu demokrasi kahramanlarını unutmayacağız. Hep beraber demokrasi ve özgürlük yolunda mücadeleye devam edeceğiz. Bizim için de planlar kurabilirler, hiç önemli değil. Ama arkadan gelenlerin bıkmadan usanmadan bu mücadeleyi sürdürebilmeleri gerekir. Bu bağlamda, elbette ki aile için üzücü, ama aynı zamanda onur verici bir durum. Onun için, buna layık olduğu için bu binada, demokratik güçlerin olacağı bu binada adının verilmesini önermiştik. Nasip oldu ve bunu açtık” dedi.

Reklam
ÖNCEKİ HABER

10 Ekim'de yitirilen barış güvercinleri unutulmadı

SONRAKİ HABER

Gökhan Gökbönü mezarı başında anıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...