09 Ekim 2016 16:06

Yüzde 100 bilimsel yüzde 200 komik

Nazife Yaşar Mavibulut Yayınevi'nin Hayvanlar Âleminden Şaşırtıcı Bilgiler” dizisini yazdı

Paylaş

Nazife YAŞAR

Çocuklar çok küçük yaşta başlar soru sormaya. Mütemadiyen sorulan “Bu ne?” sorusu ebeveynlerin sabrını zorlasa da genelde büyük bir sabırla cevaplandırılır. Sabırlı olunmak zorundadır çünkü ‘küçük bilim insanı’ çevresini incelemeye, araştırmaya başlamıştır.

Onun bilimsel çalışması desteklenmeli, bilime olan ilgisi artırılmalı. Ama bu öyle kolay olmuyor. Zira bilimsel şeyler genellikle ‘sıkıcıdır’ ve uzun süreli dikkat gerektirir. Ancak birçok yayınevi bir kitaptan satır satır okuyunca hiçbir ilgi çekmeyecek bilgileri ‘şaşırtıcı’, eğlenceli’ vb. sıfatlarla çocukların ilgisini çekecek hale getirmeyi başarıyor.

Bunlardan biri de Mavibulut Yayınevi. Her şeyi bildiğini düşünen meraklı çocuklarınızdan geçici bir süreliğine ‘kurtulmak’ için “Hayvanlar Âleminden Şaşırtıcı Bilgiler” dizisi tam size ve çocuğunuza göre. Zira bu serinin iddiası, yüzde 100 bilimselliğin yanında yüzde 200 komiklik.

Seri, köpekbalıkları, dinozorlar, kaplanlar ve yılanları anlatan 4 kitaptan oluşuyor. Seriyi eğlenceli kılansa tanıtılan hayvanlar hakkında birbirinden şaşırtıcı çok sayıda bilgiyi kısa cümlelerle ve rengarenk espirili çizimlerle vermesi.

Şimdi siz çocuğunuza sorun: En küçük dinozorun bir tavuk boyunda olduğunu, her kaplanın üzerindeki çizgilerin farklı olduğunu, 400 köpekbalığı türünün sadece 20’sinin insanlar için tehlikeli olduğunu, bazı yılanların 2 yıl yemek yemeden yaşabildiklerini biliyor musun? Şaşkın şaşkın baktıysa (cevap verip sizi şaşırtması ihtimaline karşı uyanık olun) kitapları uzatın. En az bir saat rahatsınız...

“Hayvanlar Âleminden Şaşırtıcı Bilgiler”
Mavibulut Yayıncılık
Türkçesi: Acar Erdoğan 
Hazırlayanlar: Alain M. Bergeron, Michel Quintin, Sampar
Resimler: Sampar

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Rusya: Suriye’nin Irak ve Libya gibi olması kabul edilemez

SONRAKİ HABER

Ambulans şoförüne bıçak çeken hasta yakını tutuklandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...