09 Ekim 2016 16:02

Rusya: Suriye’nin Irak ve Libya gibi olması kabul edilemez

Suriye önerisinin vetosuyla ilgili Rusya Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, “Suriye’nin Irak ve Libya gibi olması kabul edilemez” denildi.

Paylaş

Fransa’nın önerisiyle Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne sunulan Halep tasarısı Rusya tarafından veto edildi. Vetoyla ilgili Rusya Dışişleri Bakanlığından dün yapılan açıklamada, “Suriye’nin Irak ve Libya gibi olması kabul edilemez” denildi. Suriye BM Daimi Temsilcisi Beşar Cefari de, ABD, Fransa ve İngiltere’nin kamuoyunu yanılttığını söyledi

VETO’YA TEPKİLER 

Fransa’nın önerisiyle gündeme alınan BMGK karar tasarısı, Suriye’nin Halep kentinde çatışmaların durmasını ve askeri uçakların kent üzerinde uçuşuna son verilmesini öngörüyordu. Daha önce Suriye ile ilgili 4 tasarıda veto hakkını kullanan Rusya, bu tasarıyı da veto etti. 

Rusya’nın vetosu ABD tepkisini çekti. İngiltere BM Daimi Temsilcisi Matthew Rycroft da, 
“Sayın başkan bugünkü vetonuz uzun zamandır bildiğimiz bir şeyi onayladı. Rusya’nın son haftalardaki faaliyetleri barış süreciyle ilgili taahhütlerinin ne de kadar boş olduğunu gösterdi” açıklaması yaptı. 

RUSYA’DAN AÇIKLAMA

Rusya Dışişleri Bakanlığı, Suriye’nin akıbetinin Irak ve Libya ile aynı olmasına izin vermenin kabul edilemez olduğu açıklaması yaptı. Bakanlık, Fransa’nın BM Güvenlik Konseyi’nde (veto edilen Suriye tasarısını değerlendirdi. Facebook’tan yapılan yazılı açıklamada, “Batı’nın silahlı aşırılıkçı grupları beslediği 4 yıl boyunca Rusya’nın Suriye’deki çatışmaya müdahale etmediği ama meşru hükümetin yardım talebi ve militanların başkent Şam’ı ele geçirme tehdidi üzerine askeri operasyon başlatıldığı” belirtildi. 

Sputnik’in haberine göre açıklamada, “Suriye’nin Irak veya Libya ile aynı akıbete uğramasına izin verilmesi kabul edilmezdi. Zira bu ülkelere müdahaleyle Ortadoğu’da el Kaide’nin IŞİD ve Nusra gibi yeni reenkarnasyonlarına yol açan istikrarsızlık süreci başlamıştı. Bazı partnerlerimizin tarihten ders çıkaramaması kötü” dendi.

Açıklamada ayrıca, “Tasarıda, Suriyeli taraflar arasında bir an önce siyasi süreç başlatılması gerektiği görmezden gelindi. Bu süreç, Batı’nın var gücüyle gözettiği ve aklamaya çalıştığı muhalefet tarafından sabote ediliyor” ifadeleri kullanıldı. 

SURİYE: ÜÇ ÜLKE KAMUOYUNU YANILTIYOR

Suriye’nin BM Daimi Temsilcisi Beşar Caferi, ABD, Fransa ve İngiltere’nin kamuoyunu yanılttığını ileri sürdü. BMGK toplantısında konuşan Caferi, “ABD, Fransa ve İngiltere, ülkemdeki krizi çözmeye çalıştıkları konusunda kamuoyunu yanıltmak için 6 yıldır toplantı üzerine toplantı çağrısı yapıyor, Konsey’de karar tasarılarına ve basın açıklamalarına sponsor oluyor” dedi. Bu ülkelerin, Suriye’de ‘ılımlı’ muhalefet ve ordu arasında çatışmalar konusunda yalan haberler ortaya attığını belirten Caferi, “Bu üç ülke, politikaları yüzünden yüz binlerce masum Suriyelinin yaşamının tehlikede olduğunu gerçeğini görmezden geliyor” diye konuştu.(DIŞ HABERLER)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Türkiye, İran-Arabistan krizi için devreye girmek istiyor

SONRAKİ HABER

Yüzde 100 bilimsel yüzde 200 komik

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...