09 Ekim 2016 15:41

Asgari ücret 1300 değil 2 bin 142 lira olmalı

EMO Ankara Şubesi’nin düzenlediği çalıştayda Türkiye’de uygulanan asgari ücretin halen açlık sınırının altında olduğuna dikkat çekildi.

Paylaş

 Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Ankara Şubesi’nin düzenlediği Mühendislik, Asgari Ücret Ankara Yerel Çalıştayı’nda Türkiye’de uygulanan asgari ücretin halen açlık sınırının altında olduğuna dikkat çekildi. Çalıştayda, asgari ücretin belirlenmesinde halen aile ihtiyaçları yerine tek kişilik bir işçinin ihtiyaçlarının dikkate alındığı belirtildi.

Çalıştayda, asgari ücret tespiti için işçi ve ailesinin ihtiyaçlarının beraber tespit edilmesini şart koşan ILO 131. Sözleşmesini Türkiye’nin halen imzalamadığı hatırlatılarak, ülkede asgari ücretin 2 bin 142 lira civarında olması gerektiği açıklandı.

EMO Ankara Şubesi, Mühendislik Asgari Ücret Ankara Yerel Çalıştayı’nı akademisyenlerin sunumuyla, odanın merkez toplantı salonunda gerçekleştirdi. Oda üyelerinin ve akademisyenlerin katıldığı çalıştayda sunum yapan Prof. Dr. Seyhan Erdoğdu, Türkiye’de uygulanan asgari ücretin yoksulluk ücreti olduğunu ifade etti. Erdoğdu, “Türkiye, ILO’nun 131. Maddesi’ni imzalamadı. Çünkü bu madde asgari ücretin belirlenmesinde işçinin ailesiyle birlikte ihtiyaçlarının tespitini kapsıyordu. Ülkede asgari ücretin tespitinde halen tek kişinin ihtiyaçları dikkate alınıyor. Aile ihtiyaçlarına bakmıyor, ülkenin refah payının işin içine katmıyorlar” dedi.

İşçi- işveren- devlet temsilcilerinin bir araya gelerek oluşturduğu, asgari ücretin tespiti için toplanan Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun da belirlenen ücretin işçinin ekmeğinin beşte birini elinden aldığını belirten Erdoğdu, “Asgari ücret net olarak hesaplanıp brüt olarak ödeniyor. Bu da işçinin ekmeğinin beşte, birini elinden alıyor. Zaten komisyonda devlet tarafın kimin yanında durursa onun dediği oluyor. Devlet de çoğunlukla işveren tarafında duruyor” dedi.

ASLINDA 1300 LİRA DEĞİL

DİSK Araştırma Merkezi’nde çalışan Doç. Dr. Serkan Öngel, asgari ücretin genel ücrete dönüşmeye başladığını kaydederek, “Ortalama ücretler asgari ücrete doğru yaklaşıyor. Çalışanlar arasında asgari ücret alanlar genişlediği için ortanca ücretlerde düşüş yaşanıyor” dedi. Günümüzde uygulanan asgari ücretin aslında 1300 lira olmadığına dikkat çeken Öngel bunu nedenlerini şöyle anlattı: “Asgari ücretten, asgari geçim indirimini çıkarırsanız, 1177 lira oluyor. Kalanın 110 lirası hazineden karşılanıyor. Hazineden karşılanan para ise asgari ücretlinin vergilerinden toplanan para. İşverene 80 liralık da prim indirimi uygulanıyor. Yani bu asgari ücret artışın işveren yük getirmedi yükünü yine işçi sırtlandı. Asgari ücret artışı işçiye olumsuz sonuçlar doğuracak şekilde yapıldı.”

Sendikalaşmanın yoğun olduğu iller ve sektörlerde ücretlerin arttığına dikkat çeken Öngel, “Sendikalaşma hakim ücret oranlarını arttırıcı bir etki yapıyor” dedi. Türkiye’de hane halkı harcamalarının yapısının değiştiğine de değinen Öngel, hanelerin gıdaya ayırdıkları pay azaldığını, bunun yerine eğitim ve sağlığa ayrılan payın artma eğiliminde olduğunu ifade etti.

SOSYAL YARDIMLARLA GEÇİM

Namık Kemal Üniversitesi Araştırma Görevlisi Denizcan Kutlu ise asgari ücret ve sosyal yardımlar arasındaki bağı kuran sunumundan, “Asgari ücretli aileleri aile bütçesindeki gelir- gider dengesi açığını kapatmak için aile yardımları, sosyal yardımlar ve ek işte çalışma gibi yöntemlere başvuruyor. İşçi sağlığı bakımından da bu açık etki yapıyor. İşçi günlük alması gereken beşinden kişiyor. Türk- İş’e göre asgari ücretli hanelerin besleme harcaması açlık sınırının altında” diye konuştu. 1300 liralık asgari ücretin hanelerdeki gelir- gider dengesindeki yoksulluğu gidermediğine dikkat çeken Kutlu, “Hane halkının geçim ihtiyaçlarını karşılamadaki yetersizlik, onları sosyal yardımlara yönlendiriyor. Çalışsalar dahi geçimlerini karşılayamaz durumdalar. Sosyal yardımlar ücretin tanında geçim için hane gelirinin temel kaynağı oluyor. Ücretin dışında bir gelir turu anlamına geliyor” dedi. (Ankara/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

TGS, 21. Olağan Genel Kurulu'nu gerçekleştirdi 

SONRAKİ HABER

Muğla’da Soma paneli

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...