09 Ekim 2016 19:10

Yıldırım ve Kılıçdaroğlu’dan Şemdinli açıklaması

Başbakan Binali Yıldırım, Şemdinli saldırısına dair açıklama yaptı.

Paylaş

Hakkari’nin Şemdinli ilçesine yaklaşık 17 kilometre uzaklıkta bulunan Durak Karakolu'na gerçekleştirilen bombalı saldırının bilançosuyla ilgili bir açıklama da Başbakan Binali Yıldırım'dan geldi.

İstanbul'da konuşan Yıldırım, saldırıyla dair "Terör örgütünün canlı bombayla saldırısı neticesinde şehitlerimiz var. Sivil halktan hayatını kaybeden vatandaşlarımız var. Şu an itibariyle 10 askerimiz var şehit, 8 sivil vatandaşımız var, yaralılarımız var. Şehitlerimize Allah'tan rahmet diliyorum. Yaralılarımıza acil şifalar diliyorum. 5 ton bir patlayıcıyla yol kontrol noktasına intihar dalışı yapan bir kamyonet canlı bomba kendisini ve bombayı patlatmak suretiyle bu olay meydana gelmiştir. Türkiye'nin terörle, bölücü terörle, DEAŞ'la her türlü terör örgütüyle mücadelesi kararlılıkla sürecek. Bu konuda yapılacak intihar eylemleri ve başkaca terör faaaliyetleri bizi ülkemizin istiklali için geleceğini karartmaya gayret eden terör mihraklarından memleketi, milleti kurtarmak için elimizden gelen bütün çalışmaları sürdüreceğiz. Esasen kırsalda son aylarda ortaya konan operasyonlardaki üstün başarı terör örgütünü ciddi anlamda gücünü ve imkan kabiliyetini kısıtlamıştır. Can havliyle bu ve buna benzer intihar eylemleri yapma gayreti içerisine girmiştir. İnşaallah bunlarında üstesinden geleceğiz. Birçok yerde bu ve buna benzer hazırlıklar olmadan önlenebilmektedir istihbarat bilgileriyle alınan tedbirlerle. Ancak bazende böyle hadiseler yaşamaktayız. Tekrar milletimizin başı sağolsun" dedi.

KILIÇDAROĞLU: İCRA MAKAMININ YÜKÜMLÜLÜKLERİ ARTIYOR 

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu da, saldırıyla ilgili yaptığı açıklamada, "Hakkari'nin Şemdinli İlçe merkezine yaklaşık 20 kilometre uzaklıkta bulunan Durak Jandarma Karakolu'na yönelik yapılan terör saldırısını lanetliyor; hayatını kaybeden şehitlerimize Allah'tan rahmet, ailelerine sabır, milletimize başsağlığı diliyorum. Yaralılarımızın acil şifa bulmasını temenni ediyorum. Bilinmelidir ki ülkemize, demokrasimize, birlikte barış içerisinde yaşama irademize yönelen bu saldırılarının failleri hain amaçlarına asla ulaşamayacaklardır. Türkiye Cumhuriyeti anayasamızda belirtilen şekilde, ülkesi ve milletiyle birlik ve bütünlük içerisinde var olmaya devam edecektir. Her gün gelen şehit haberlerinin yarattığı acı, ailelerimizin ocaklarına düşen ateş, icra makamında olanların yükümlülüklerini arttırmaktadır. Bu acıların dinmesi, halkımızın huzura kavuşması için icra makamında olanların basiret ve sorumlulukla hareket etmesi gerekmektedir. Ancak üzülerek ifade etmeliyim ki basiret ve sorumluluk, kendileri tarafından yeterince kavranmış değildir. Yönetenler şikâyet eden değil, sorunları çözme makamında olduklarını asla unutmamalıdır" dedi. (HABER MERKEZİ)

Not: Şemdinli'de ilk olarak 8 şeklinde açıklanan hayatını kaybeden sivil sayısı daha sonra 5 olarak düzeltilmiştir. Yıldırım'ın açıklaması düzeltme öncesi yapıldığı için "Şu an itibariyle 10 askerimiz var şehit, 8 sivil vatandaşımız var, yaralılarımız var" denmiştir.

ÖNCEKİ HABER

Lugansk Halk Cumhuriyeti'nde yerel ön seçimler yapıldı

SONRAKİ HABER

Kafede otururken başına yorgun mermi isabet eden Mesut Albayrak ağır yaralandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa