09 Ekim 2016 16:46

Yüksekova’da öldürülen 4 kişiyi binler uğurladı

Yüksekova’da zırhlı araçtan açılan ateş sonucu öldürülen 4 yurttaşı binler uğurladı.

Paylaş

Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde zırhlı araçtan açılan ateş sonucu öldürülen 4 yurttaşın cenazesi binlerin katılımıyla defnedildi. İlçe Devlet Hastanesi'ndeki otopsi işlemlerinin ardından aileler tarafından alınan Aydın Tümen, Serhat Buldan ve Nejdet İşyözü'nün cenazesi Esentepe Mahallesi'nde bulunan "Bajêrgeh Şehitliği"inde, Rahmi Sefalı'nın cenazesi ise kentin yaklaşık 25 kilometre uzaklığında bulunan Şahê köyünde toprağa verildi. Sabahın erken saatlerinde hastane morgu önüne akın eden katledilenlerin yakınları, uzun bir süre ağıt yaktıktan sonra cenazeleri defnedilmek üzere yola çıkardı. 

BİNLER UĞURLADI

Yüzlerce araçtan oluşan konvoy ile "Bajêrgeh Şehitliği"ne getirilen Tümen, Buldan ve İşyözü'nün cenazelerinin bulunduğu tabutlar mezarlık girişinde omuzlara alınarak taşındı. Cenaze törenine çevre köylerden binlerce yurttaşın yanı sıra Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı Leyla Güven, HDP İstanbul Milletvekili Pervin Buldan, HDP Hakkari milletvekilleri Selma Irmak, Nihat Akdoğan ve Abdullah Zeydan, HDP Van Milletvekili Adem Geverî, HDP ve DBP'li yöneticilerin yanı sıra Barış Anneleri Meclisi üyeleri katıldı. Tören esnasında birçok sokak başı zırhlı araçlar ile kapatılırken, Drone hareketliliği gözlemlendi. 

Kadınların siyaha büründüğü cenaze töreninde katledilenlerin yakınları ağıtlar yakarken, yüzlerce yurttaş ise gözyaşlarını tutamadı. Kılınan cenaze namazının ardından öldürülen 3 yurttaşın cenazesi yan yana defnedildi. Ardından özgürlük ve demokrasi mücadelesinde yaşamını yitirenlerin anısına "Çerxa Şoreşê Marşı" eşliğinde bir dakikalık saygı duruşu yapıldı. 

Öte yandan, defnedilmek üzere Şahê köyüne doğru yola çıkarılan Rahmi Sefalı'nın cenazesi ise köy girişinde yüzlerce yurttaş tarafından "Şehîd namirin" sloganıyla karşılandı. Yurttaşların omuzlarında köy mezarlığına kadar taşınan Sefalı'nın cenazesi daha sonra gözyaşları arasından toprağa verildi. 

'HESABI SORULACAK'

Katledilen 3 yurttaşın cenaze töreninde konuşan HDP Hakkari Milletvekili Selma Irmak, öldürülenlerin düğünlerinin yerine mezarlıklarına geldiklerini dile getirdi. 4 masum insanın karanlık güçler tarafından katledildiğini aktaran Irmak, "O tetiği çekenlerin ve olayın sorumlusu olan AKP hükümetinden hesabı sorulacaktır. Bölgedeki bütün katiller AKP'den cesaret alıyor" diye konuştu. 

BULDAN: ZULME KARŞI GEVER HALKI BOYUN EĞMEDİ

Daha sonra konuşan HDP'li vekil Pervin Buldan ise, yaşanan durumdan kaynaklı öfkelerinin büyük olduğunu belirtti. Buldan, "Onlar Allah'ın karşısında sorulan sorulara cevap verirken bir de şunu söylesinler: 'Biz bazen tek tek bazen de toplu geliyoruz ama çok erken çocuk yaşta geliyoruz.' Kürdistan'daki katliamları anlatsınlar. Belki Allah bu katliamı yapanlara ve katliamcılara dersini verir" ifadelerini kullandı. Bu katliamların hesabının sorulacağını sözlerine ekleyen Buldan, "Bütün bu zulme karşı Gever halkı yıllardır korkmadan baş eğmeden direniyor" dedi. 

'KAYMAKAM DERHAL GÖREVDEN ALINMALI'

Sefalı'nın cenaze töreninde konuşan HDP'li vekil Zeydan ise, "Bu katliamın sorumluları bu komutanlar ve Yüksekova Kaymakamı'dır. Kaymakam derhal görevden alınmalıdır" dedi. 

Son olarak konuşan 16 yaşındaki Serhat Buldan'ın babası Hasan Buldan ise, "Serhat küçüktü, ne yazık ki bir kahvenin önünde otururken vuruldu. Bizi en çok bu kahrediyor. Serhat bütün Kürdistan halkının şehididir" dedi.

Cenaze töreninin ardından kitle Yeni Mahalle'de kurulan taziye çadırına geçti. (DİHA)
 

ÖNCEKİ HABER

EMEP: 10 Ekim sadece anma günü değil, bir mücadele günüdür 

SONRAKİ HABER

Trump grevci işçilere uzlaşın dedi, işçiler yanıt verdi: İşimize karışma!

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa