09 Ekim 2016 16:18

Yoldaşları Ali Kitapçı'yı andı

10 Ekim Ankara Katliamı'nda yaşamını yitiren Anarko-Sendikalist ve Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası (BTS) üyesi Ali Kitapçı anıldı.

Paylaş

Anarşi İnisiyatifi, 10 Ekim Ankara Katliamı'nın yaşamını yitiren  Anarko-Sendikalist ve BTS üyesi Ali Kitapçı'yı andı. Mimarlar Odası'nda düzenlenen etkinlikte Kitapçı'nın yoldaşları, sendikadan mücadele arkadaşları ve ailesi bir araya geldiler. Anmanın başında gösterilen sinevizyondan yapılan konuşmalara kadar her zaman bahsedilen Ali Kitapçı'nın neşesi, hem duygulu anlar yaşattı, hem de gülümsetti. Sinevizyonda yer alan bir mitingde anarşi kortejinde tek başına zıplıyor ve slogan atıyordu. 

Anmada ilk söz alan Emel Kitapçı, eşinin hayatını anlattı. Eşinin  Sivas'ta Aristokrat bir ailenin oğlu olarak dünyaya geldiğini belirten Kitapçı, “Lise yıllarında faşistlerden zincirle yediği dayağın izlerini hala taşır kafasında” dedi. Liseyi 6 yılda bitirdiğini anlatan Kitapçı, Ali Kitapçı'nın İngiltere'de Oxford Üniversitesi'nde okuduğu yıllarda anarşistlerle tanıştığını ve mücadelesini Türkiye'ye geldiğinde de yaşamı boyunca sürdürdüğünü ifade etti. 

'AYNI BÜRO DERKEN AYNI EVDE BULUŞTUK'

Eşiyle sendikal mücadele içerisinde tanıştığını anlatan Kitapçı, bunu “BTS ve Tarım Orkam Sen'in o dönem ortak büro arayışı bizi aynı evde ve hayatta buluşturdu” olarak özetledi. Yaşamları ve mücadeleleri boyunca baskıların bir an eksik olmadığını ancak eşinin her zaman hayatı tiye alarak mücadeleye devam ettiğini dile getiren Kitapçı, “Mücadeleden olduğu gibi gezmek ve eğlenmekten geri durmazdı. Tekel direnişinde uyku tulumunu alıp 'Oh burası ne güzelmiş' diyen Ali... Bizler 10 metre ile ölümü ıskaladığımız bu şehirde hayatı yakalamaya çalışıyoruz. 7 Haziran'da başlayan tehlikeli oyun 10 Ekim'de zirveye ulaşınca sonuç 1 Kasım seçimlerinin sonuçları oldu. Bu bir yılda yakılan şehirler, bombalanan insanlar, acı, kan ve gözyaşı... Son bir yılda ayakta güçlü kalmaması sağlayan tek gerçek var; o da dayanışma. Bu yüzden bugün daha fazla sevmeye, dayanışmaya ihtiyacımız var. Paylaşacağımız ekmek ve emek var” diye konuştu. 

'HIRKASINDAN TANIDIM'

Katliamdan yaralı kurtulan BTS üyesi bir arkadaşı da söz aldı. 10 Ekim sabahını şöyle anlattı: “Garda bulunan Ankara şubede kahvaltımızı yaptık. Ali abi ile şakalaşırdık. O gün 'Abi bu hırkayı köyde yaşlı nineler giyiyor' diye takılmıştım. O da 'Kıskandın değil mi' dedi. Patlamanın olduğunda yanımda Ali abi vardı ve onu hırkasından tanıyabildim.”

'UNUTUP ODASINA UĞRUYORUM'   

BTS Genel Sekreteri İshak Kocabıyık da görevi gereği sendikanın uluslararası işlerini kendisinin yürütüğünü ama bu işleri Ali Kitapçı olmadan yürütmenin mümkün olmadığını dile getirdi. Bir gün Ali Kitapçı'nın gelerek Brüksel'de bir toplantı olduğunu ve kesin gidilmesi gerektiğini söylediğini anlatan Kocabıyık, “Yönetimden kimse İngilizce bilmiyor. Ben de Ali'ye yanına yönetimden birini alarak gitmesini söyledi. Ancak yönetimdeki arkadaşımızın işi çıkınca Ali yalnız gitti. Sendikanın aidatını yatırmasını istedim. Türkiye'ye döndüğü gibi 10 Ekim mitingine geldi. Emanetin bende deyip aidatın dekontunu vermeye çalıştı. Ben de 'sonra veririsin' dedim. Patlama oldu ve bu son konuşmamız oldu. O siper oldu ve bugün burada konuşuyorum. Hala unutup, sabahları onun odasına uğradığım oluyor. Ancak Ali o odada olmuyor” diye konuşru. (Ankara/EVRENSEL)
 

ÖNCEKİ HABER

10 Ekim'de kaybedilenlerin mezarları ziyaret ediliyor

SONRAKİ HABER

İspanya'da 10 Kasım'da erken seçim yapılacak

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa