09 Ekim 2016 04:10

Halep tasarısına Rusya vetosu

Halep'te çatışmaların durmasını ve askeri uçakların kent üzerinde uçuşuna son verilmesini içeren BM Güvenlik Konseyi karar tasarısını Rusya veto etti.

Paylaş

Fransa ve İspanya tarafından hazırlanan ve Suriye'nin Halep bölgesinde çatışmaların durdurulmasını ve askeri uçakların kent üzerinde uçuşuna son verilmesini öngören tasarıyı, BM Güvenlik Konseyi'nde Rusya, veto etti. Daimi üye olan Rusya'nın vetosu üzerine tasarı Güvenlik Konseyi'nden geçemezken, 15 üye ülkeden 11'i olumlu oy kullandı. Başka bir daimi üye olan Çin ise tasarı konusunda çekimser oy kullandı. Geçici üyelerden Venezuela tasarıya red oyu kullanırken, Angola çekimser kaldı.

Tasarının Rusya tarafından veto edilmesinden sonra, Rusya'nın hazırladığı karşı karar tasarısı da BMGK'da oylandı. Halep üzerinde hava saldırılarına hiç değinmeyen bu tasarı da Güvenlik Konseyi tarafından reddedildi. Tasarının geçmesi için en az 9 evet oyu alması gereken Rusya'nın tasarısına 4 ülke evet, 9 ülke hayır oyu kullandı, 2 ülke de çekimser kaldı. (DHA)
 

ÖNCEKİ HABER

Terim: Bu hava şartları altında maçın favorisi çok açık

SONRAKİ HABER

CHP'den uluslararası Suriye konferansı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa