08 Ekim 2016 16:19

Ankara katliamında yaşamını yitirenler Suruç’ta anıldı

Ankara katliamında yaşamını yitiren Yılmaz Elmascan, Başak Sidar Çevik ve Nilgün Çevik, Suruç’ta mezarları başında anıldı. 

Paylaş

Ankara'da geçtiğimiz yıl Gar Meydanı'nda 10 Ekim'deki Barış Mitingi'ne düzenlenen canlı bomba saldırısında yaşamanı yitiren Başak Sidar Çevik, Nilgün Çevik ve Yılmaz Elmascan Suruç’ta KESK bileşeni sendika üyeleri ve çok sayıda yurttaş tarafından mezarları başında anıldı. Suruç’ta bir araya gelen kitle, önce Elmascan'ın mezarını ziyaret etti. Elmascan'nın mezarı başındaki kitle adına konuşan KESK Adana Şubeler Platformu dönem sözcüsü Selman Gül, "Bedenlerini siper ederek bize sunmuş oldukları özgürlük ortamlarını sahipleneceğimizin sözünü veriyoruz. Bizim onların değerlerine, anılarına bağlılığımız onları yüceltir. Her anımızda, eylemimizde, dik duruşumuzla onları yaşatacağız" dedi.

Urfa Eğitim-Sen Şube Eşbaşkanı Mehmet Keklik ise "Bu acılar ile karşılaşıyoruz. Acımız büyük. Bize umut veren tek şey, ölen yoldaşların anılarına layık olmak ve onları mücadelemizde yaşatmak" dedi.

'TEK DİLEĞİMİZ VAR, O DA BARIŞ'

Buradan Midêba Biçuk Mahallesi'ne geçen kitle, mahalle mezarlığındaki Sidar Çevik ve Nilgün Çevik'in mezarlarını ziyaret etti. Buradaki saygı duruşunun ardından tekrar konuşan Selman Gül, "Nilgün eşiyle birlikte barışa inandığı için Ankara mitingine katıldı. Bu barışa inancımızın büyük bir hikayesi olduğunu gösteriyor. Bu taleple 'barış' diye seslenen insanların katledilmesi akıl karı değildir. Bu bir şahsın değil bir halkın talebidir. Bunu mutlaka başaracağız" dedi.

Kızının mezarı başında konuşan baba İzettin Çevik ise, "Tek dileğimiz var, o da barış. Artık insanlar çocuklarının yasını tutamıyor. Bu bedeller boşuna gitmez. Bundan sonra birileri ölecekse bizim gibi büyükler ölsün, çocuklar artık ölmesin" dedi. (DİHA)
 

ÖNCEKİ HABER

ŞPO: Şehirler şirketlerin ihtiyacına göre planlanıyor

SONRAKİ HABER

AKP'den Antep'te öğrenciye toplu taşıma indirimine ret

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa