08 Ekim 2016 16:18

ŞPO: Şehirler şirketlerin ihtiyacına göre planlanıyor

Şehir Plancıları Odası, Genel Merkez binasında Ankara kent gündemini değerlendikleri kahvaltılı basın toplantısı gerçekleştirdi.

Paylaş

Şehir Plancıları Odası, Genel Merkez binasında Ankara kent gündemini değerlendikleri kahvaltılı basın toplantısı gerçekleştirerek Ankara’nın mimari yapısı ve planlanmasını değerlendirdi. TMMOB Şehir Plancıları Odası Ankara Şube Başkanı Emre Sevim, Türkiye şehir yapılanmasının coğrafi ölçekte uluslararası gündeme taşındığını belirtti. Sevim, siyasi gündemin antidemokratik işleyişinden dolayı şirket ve firmaların işleyişine göre şehirlerin planlandığını söyledi.

ARAZİLER PAZARLANIYOR

Sevim, Ankara’da Melih Gökçek’in çılgın projelerine yetişmeye çalıştıklarını söyleyerek, “Devlet ve  yöneticiler her zaman her şeyi doğru yapmaz. Bizim görevimiz bunu denetlemek ve şehirleri halkın yaşayacağı şekilde planlamak” diye konuştu. Şehirlerin, inşaat firmalarının ihtiyacına göre şekillendirildiğini vurgulayan Sevim, yaptıkları çalışmaların ve itirazların yandaş medyada gündeme dahi alınmadığını aktardı. Medyanın mevcut iktidar tarafından tahakküm altına alındığına dikkat çeken Sevim, “Sesimizi duyuran basın kuruluşları bir bir kapatılırken yaptığımız çalışmaları sosyal medya ile gündemleştirmeye çalışıyoruz”dedi.

Ankara’da üniversite alanlarının da tehdit altına olduğuna dikkat çeken Sevim, Söğütözü mevkiinin yapılaşmasıyla birlikte merkeze yakın hale gelen ODTÜ’nün orman ve manzarası ile pazarlanmaya çalışıldığını bildirdi. Aynı şekilde Eskişehir Yolu üzerindeki metro hattında hala sinyalizasyon sıkıntılarının yaşandığını aktaran Sevim, “Makinistler güzergahlarının bilgilerini telsizlerle haberleşerek sağlıyor. Bu güzergah üzerinde alttan geçen dört tane dere var ve maliyeti düşürmek için suları borularla geçirmek yerine püskürtme yöntemini kullandılar. Bu da sık sık tamir edilmesi gereken bir yapının inşa edildiği anlamını taşıyor”dedi. (Ankara/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

‘Yaşıyorsak Borçluyuz’ kitabı tanıtıldı

SONRAKİ HABER

Nusaybinliler: Savaşı da kayyumu da istemiyoruz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa