08 Ekim 2016 09:50

ABD: TSK askeri Irak'ın izni olmadan Başika'da bulunuyor

ABD Başkanı Barack Obama'nın IŞİD ile Mücadele Özel Temsilcisi Brett McGurk, TSK askerinin Başika'daki varlığına dair konuştu.

Paylaş

ABD Başkanı Barack Obama'nın IŞİD ile Mücadele Özel Temsilcisi Brett McGurk, TSK'ye mensup askerlerin yerel güçleri eğitmek için Musul yakınındaki Başika'da bulunmalarına ilişkin soruya verdiği yanıtta," Irak'taki tüm askeri eylemler Irak hükümetinin tam rızası ve koordinasyonuyla olmalı. Biz de koalisyon olarak Irak hükümetinin rızası olmadan hiçbir şey yapmıyoruz' diye konuştu.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby'nin düzenlediği günlük basın toplantısına katılan IŞİD ile Mücadele Özel Temsilcisi Brett McGurk, toplantının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

TSK mensubu askerlerin yerel güçleri eğitmek için Musul yakınındaki Başika'da bulunmalarına ilişkin soruya McGurk, 'Bu konudaki temel ilkelerimiz çok açık. Irak'taki tüm askeri eylemler Irak hükümetinin tam rızası ve koordinasyonuyla olmalı. Biz de koalisyon olarak Irak hükümetinin rızası olmadan hiçbir şey yapmıyoruz' şeklinde yanıt verdi.

Diğer temel ilkelerinin Irak'ın egemenliği ve toprak bütünlüğü olduğunu söyleyen McGurk, TSK'nin Başika'da konuşlandırılmasına Irak hükümetinin rızasının olmadığını dile getirdi.

TSK mensubu askerlerin Başika'daki konuşlandırılmasının bir yılı aşkın bir süre önce gerçekleştiğini anımsatan McGurk, bu dönemde yanlış iletişim veya başka bir durum olduğunu ancak konuşlandırmanın Irak hükümetinin rızası dışında olduğunu söyledi.

McGurk, Başika'da Türk askerlerinin eğittiği yerel güçlerin, Iraklıların komutasında operasyonlara katılacağının söylendiğine de değinerek, 'Musul operasyonunda temel ilke, bir plan ve bir komuta olması. Bunun dışındaki herhangi bir silahlı grup çok ciddi bir sorunlar yaratabilir. Sorunu diplomatik yollardan çözmek için Bağdat'taki ortaklarıyla yakın çalışma içindeyiz' diye konuştu. (DHA)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Ankara'da 10 Ekim eylemlerine yasak!

SONRAKİ HABER

Wikileaks, Clinton dosyalarını yayımladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...