07 Ekim 2016 22:46

Rusya: ABD başarısızlığını örtmek istiyor

Rusya'dan ABD'nin 'Savaş suçları araştırılmalı' açıklamasına yanıt geldi.

Paylaş

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’nin ‘Rusya’nın Suriye’de işlediği savaş suçlarının’ araştırılması yönündeki çağrılarını ‘propaganda’ olarak nitelendirdi.

Sputnik'in haberine göre Rus Dojd televizyonuna konuşan Zaharova, “Bu terminolojinin ardında çok ciddi hukuki sonuçlar var. Sanırım Kerry tüm bu terimleri durumu germek için kullandı” dedi. 

‘Savaş suçlarından’ bahsedilecekse dikkatlerin Irak’a çekilmesi gerektiğini ifade eden Zaharova, “Sonra Libya’ya geçmeli. Mutlaka Yemen’e bakmalı, orada neler yapıldığını anlamalı. Şunu söylemek istiyorum, bu tür kelimelerle oynamak çok tehlikeli, çünkü ABD temsilcileri gerçekten de savaş suçları işledi” diye konuştu.

Kerry’nin yaptığı suçlamaların gerçek nedeninin Suriye’deki ateşkes anlaşmasının uygulaması konusunda ABD’nin sergilediği başarısızlık olduğunu söyleyen Zaharova, “ABD ateşkes anlaşmasını uygulayamadı. Kendileri bize söyledi, muhalefete baskı yapamıyorlar” ifadelerini kullandı.

Suriye’ye konuşlandırılan S-300 hava savunma sistemleriyle ilgili de konuşan Zaharova, bu kararın ABD’nin Suriye havalimanlarını cruise füzeleriyle bombalama niyetinde olduğu yönündeki bilgi sızıntılarının ardından alındığını kaydetti.

Rus sözcü, şöyle devam etti: “Suriye’de uzun zamandır S-400’ler var zaten ve bir şekilde herkes buna normal yaklaştı, kimse bunun bir şov olduğunu söylemedi. Herkes, onların uzun zamandır orada olduğunu biliyor. ABD yönetimine yakın uzmanlardan sızıntılar başladıktan sonra S-300’ler de konuşlandırıldı. Sızıntılar art arda geldi ve Suriye havalimanlarını cruise füzeleriyle bombalayacakları yönündeydi. Suriye’de askeri teçhizatımız var. Rus Hava Uzay Kuvvetleri operasyon düzenliyor. Üstelik bu cruise füzelerinin nereye isabet edeceği de bilinmiyor. Deyrezzor’daki hata, ABD’lilerin de bu füzelerin nereye isabet edeceğini bilmediğini gösteriyor. Bu yüzden Suriye’ye S-300 sistemlerini gönderdik." (DIŞ HABERLER)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

'Rusya ve Suriye hakkında savaş suçu soruşturması açılmalı'

SONRAKİ HABER

ABD'den Rusya'ya resmi 'siber saldırı' suçlaması

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...