07 Ekim 2016 17:44

Naksan işçileri: Bıraksınlar biz yönetelim!

Antep'te TMSF'ye devredilen Naksan Holding'in işçileri, 3 aydır ücret alamadıkları için eylem yaptı.

Paylaş

Fatma KESKİNTİMUR
Cengiz BÖLÜKBAŞ
Antep

Antep’te 15 Temmuz sonrası operasyonlar kapsamında el konulan ve önce kayyım şimdi de TMSF yönetiminde faaliyette olan Naksan Holding’e bağlı Naksan Plastik işçileri, 3 aydır alamadıkları maaşları için üretimi durdurarak fabrika önünde eylem yaptı.

Sorunlarını ilettiklerinde sürekli “Yetkili yok” yanıtı aldıklarını söyleyen işçiler, “Bıraksınlar biz yönetelim” sözleriyle tepkilerini dile getirdi. Eylem, yönetimden “Akşama 670 liranın yatırılacağı ve Pazartesi kalan miktar için bilgi verileceği” açıklamasının gelmesiyle son buldu.

Başpınar Organize Sanayi Bölgesi’nde (OSB) bulunan Naksan’a kayyım atanması ve sonrasında TMSF’ye devredildiği süre içinde işçiler, hem “ücretlerini düzenli alamamaktan” hem de “belirsizlikten” şikâyetçilerdi. Bugün A Vardiyası (gündüz) aynı belirsizliğin sürmesi üzerine iş bırakarak fabrika önünde bekleyişe geçtiler. B Vardiyası (16.00-24.00) çalışanlarının da fabrikaya gelip içeri girmemeleri üzerine kalabalıklaşan işçiler, “Bir muhatap istiyoruz. Bugün ödeme yapılmadan buradan ayrılmayacağız” dediler. Akşam saatlerinde banka hesaplarına para yatırılacağını, kalan miktarın nasıl yatırılacağının da açıklamasının Pazartesi yapılacağı” bilgisinin gelmesiyle işçiler, paralarını çekmek üzere fabrikadaki eylemi sonlandırdılar.

‘BİZ DEVLETİN ARKASINDA DURDUK AMA BİZİ GÖREN YOK’

“Bayrakları alıp Demokrasi Meydanı’na inmemizin karşılığı bu mu olacaktı?” diye soran Naksan işçileri, “Bizim patronumuz FETÖ'cüyse bizim suçumuz ne?” diye isyan etti. Fabrika önünde konuştuğumuz işçilerin birçoğu, “15 Temmuz’dan sonra sokaktaydık, devletimizin arkasında olduk. Şimdi devlet niye izim arkamızda değil” diye şikâyetlerini dile getirdi. Bir tane hükümet yetkilisinin ya da hükümet partisi olan AKP milletvekilinin kendilerinin yanına gelmediğini söyleyen işçiler tepkilerini şu sözlerle dile getirdiler: “Oy isterken gelip fabrikada işçileri topluyorlardı. Yemekhanelerde toplantılar yapıp oy istiyorlardı. Şimdi neredeler? Şimdi gelsinler baksınlar halimize. Desinler, ‘şu olacak, şöyle yapacağız’ diye. Kimse muhatap olmuyor. Buradakilere sorarsak da bizim yetkimiz yok diyorlar. O zaman versinler yetkiyi biz yönetelim, nasılsa çalışan, üreten biziz.”

'AKP’DEN ‘ŞOV YAPMAYIN’ YANITI'

Geçtiğimiz hafta Valilik önünde de bir eylem yapan Naksan işçileri, dertlerini anlatabilmek için her yolu deniyor. Vali ile görüşmek istediklerinde, “Şehir dışında olduğu” söylenerek randevu verilmeyen işçiler, AKP İl Başkanlığı’nı da aradıklarını ama telefona bakan şahsın “Şov yapmayın” diye yanıt verdiğini anlattılar. Telefon görüşmesini aktaran işçi, bu yanıta karşılık “Hak aramanın neresi şov? Her hak arama şov yapmaksa o zaman kendileri de şov yapıyorlar” sözleriyle isyan etti.

‘ÇOCUKLARIMIZIN YÜZÜNE BAKAMAZ OLDUK’

Aylardır para alamadıkları için borçların biriktiğini anlatan işçiler, ceplerinde günü geçmiş faturaları göstererek, “Bunlar beklemiyor” dedi. Birçoğu, okulun açılmasıyla birlikte çocukları için de zorunlu giderleri karşılayamadıklarını anlatırken bir Naksan işçisi de şu sözlerle ifade ediyor durumu: “Geçen hafta veli toplantısı oldu, kırtasiye parası mı ne varmış, verememiştim çocuğa, vermeyenler okula gelmesin dediler. Ben çocuğumun yüzüne bakamadım.” Diğer işçiler de aynı durumu yaşadıklarını, çocuklarının hiçbir ihtiyacını karşılayamadıklarını anlattılar. Hasta olan eşlerini ya da çocuklarını hastaneye bile götüremediklerini anlatan işçiler bu durumun sürdürülemez hale geldiğini belirttiler: “Bize bekleyin diyorlar da ev sahiplerine biz bekleyin diyemiyoruz. Faturaları yatırmayınca Belediye, TEDAŞ beklemiyor. Ne olacak böyle? Nereye kadar dayanabiliriz?”

KREDİ VERİLMİYOR, KARTLAR İPTAL OLMUŞ

Operasyonlar kapsamında Naksan’a el konulmasının ardından çeşitli bankalardan daha önce alınmış kredi kartlarının iptal edildiği bilgisini paylaşan işçiler, kredi başvurularında da çalıştıkları yer Naksan olduğu için reddedildiklerini belirttiler. 15 Temmuz’dan sonra yaşadıkları mağduriyetin sadece ücret olmadığını söyleyen işiler, “Limitler sıfırlandı, sadece içerideki borçlar ödenebiliyor, kartlar kullanılmıyor. Önceden bir kart ya da kredi başvurusu yaptığımızda, Naksan deyince kefil bile istemiyorlardı. Şimdi bankalar, önünden geçirmiyorlar” sözleriyle her açıdan mağdur edildiklerini aktardılar.

‘SAVAŞA BÜTÇE VAR AMA BİZE YOK’

Fabrika önünde alacakları için eylem yapan işçiler arasında ülkede olup bitene dair de görüşlerini paylaşanlar oldu. Dört yıldır Naksan’da çalıştığını söyleyen Mehmet, savaş politikalarından rahatsızlığını dile getirdi. Ülkenin hem içeride hem dışarıda izlediği savaş politikalarının ülkeyi daha da bataklığa sürüklediğini belirten Mehmet, “Bugünlerde ‘terörle mücadele’ adı altında Suriye’ye giriyorlar. Suriye ile bizim ne alakamız var? Dışarı ile uğraşacağımıza ilk önce kendi ülkemize bakalım. Eğer dert terörle mücadele ise ilk önce kendi ülkemizden başlayalım, IŞİD yanıbaşımızda. Savaşa girmek için her türlü bütçeyi ayırıyorlar ama işçilere maaşlarını ödemiyorlar.”

‘TEK ÇARE BİRLİK OLMAK’

Mücadele etmekten başka çareleri olmadığını belirten Mehmet “Biz işçiler olarak artık anladık ki bize bizden başka kimse yardım etmez. Biz birlik olmadığımız sürece hiçbir kazanım elde edemeyiz. Biz de şimdi paralarımızı alana kadar dışarıda olacağız. Paramızı almadığımız sürece üretimi başlatmayacağız. Biz işçiler artık bizi kandırmalarına izin vermeyeceğiz. Bu duruma karşı birlik olmaktan başka çaremiz yok.”

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Yenibosna saldırısını TAK üstlendi

SONRAKİ HABER

Fahrettin Altun’dan 'İdlib' açıklaması: Sabrımız taştı ama Rusya’ya güveniyoruz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...