07 Ekim 2016 16:07

Esad, Halep’te koridor önerdi

Beşar Esad Halep'in doğu kesimlerini elinde tutan cihatçı güçlerin silahlarını bırakmaları koşuluyla kenti terk etmelerine izin verileceğini söyledi.

Paylaş

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad Halep kentinin doğu kesimlerini elinde tutan cihatçı güçlerin silahlarını bırakmaları koşuluyla kenti aileleri ile birlikte serbestçe terk etmelerine izin verileceğini söyledi.

Danimarka’nın Tv2 televizyon kanalının gerçekleştirdiği 30 dakikalık söyleşide Suriye Devlet Başkanı Esad Tv2 kanalının sorularını yanıtladı.

DHA’nın haberine göre Tv2 muhabirinin “Halep’in doğusundaki sivilleri, gerçekte isyancıların kenti terk etmesini teşvik ediyorsunuz. İnsani bir koridor yaratmak istiyorsunuz. Siz bu sivillerin ve isyancıların ellerinde tuttuğu bölgeyi terk etmeleri durumunda güvenliklerini garanti ediyor musunuz? Onları nasıl koruyacaksınız?” sorusunu şöyle yanıtladı: “Kesinlikle. Bizim bir kaç gün önce ve iki ay önce önerdiğimiz de bu. Çünkü sivillerin teröristlerin olduğu bölgeden uzaklaşmalarını istiyoruz. Bölgeyi terk etmelerine izin verilecek. Sivilleri koruyabilmek için teröristlerin serbestçe bulundukları yerleri terk etmelerine izin verdik. Bu Suriye’nin değişik yerlerinde birçok kez yaşandı. Biz daha fazla kan dökülmesini istemiyoruz. Bu sivilleri koruyabilmek için kullandığımız yollardan, metotlardan biri. Tabii ki buna uymazlarsa sivillere bölgeye saldırı düzenleyeceğimizi, bölgeyi terk etmelerini duyuruyoruz. Tabii bunun en iyi yolu teröristlerin terk etmesi. Bundan sonra istiyorsanız teröristleri takip eder veya peşine düşersiniz. Sivillerin olmadığı bir yerde kovalarsınız”

SALDIRILARI REDDETTİ

Suriye Devlet Başkanı batı medyasında Suriye Ordusu’nun hastaneleri ve okulları bombaladığı yönünde çıkan haberlerin doğru olmadığını, bunun bir propaganda oyunu olduğunu savunarak “Bunu neden yapalım. Böyle bir şey kendi ayağımıza kurşun sıkmak olur” diye konuştu. (DIŞ HABERLER)


EL NUSRA: HALEP’TEN ÇIKMAYIZ

ADINI Şam Fetih Cephesi olarak değiştiren el Kaide bağlantılı terör örgütü Nusra Cephesi, Birleşmiş Milletlerin (BM), savaşçılarını Halep’ten çıkarmasına yönelik önerisini reddetti.
Örgüt adına açıklama yapan bir sözcü, güçlerinin “onursuzca” teslim olmayacağını söyledi. Sözcü, “Halep'te ölmeye hazırız” dedi.
Nusra’nın Halep’te 900 kadar savaşçısı olduğu sanılıyor.
BM Suriye Temsilcisi Staffan de Mistura, Nusra savaşçılarına tahliye sırasında eşlik etmeyi önermişti. Rusya da, Nusra’nın Halep’ten çekilmesi halinde, kentin doğusunda muhaliflerin kontrolündeki bölgelere yönelik hava saldırılarının son bulabileceğini açıklamıştı.
El Kaide’nin Suriye’deki kolu olan Nusra Cephesi, Temmuz ayında adını değiştirirken, el Kaide’den ayrıldığını duyurmuştu. (DIŞ HABERLER)

ÖNCEKİ HABER

Putin 10 Ekim’de İstanbul’a geliyor

SONRAKİ HABER

Trump: Hürmüz Boğazı'nda İran'a ait bir insansız hava aracını imha ettik

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa