07 Ekim 2016 15:53

Avcılar Belediyesinde anlaşma için ilk adım atıldı

5 ayı aşkın süredir direnişte olan Belediye-İş üyesi Avcılar Belediyesi temizlik işçileriyle, belediye arasında anlaşma için ilk adım atıldı.

Paylaş

Sendikalaştıkları için işten atılan ve 5 ayı aşkın süredir direnişte olan Belediye-İş üyesi Avcılar Belediyesi temizlik işçileriyle, belediye arasında anlaşma için ilk adım atıldı. Görüşmelerde, anlaşmanın teknik altyapısı hazır hale gelirse, 45 gün içerisinde işçiler gruplar halinde işlerine geri dönecek. 

Geçtiğimiz salı günü, CHP Genel Başkan Yardımcıları Veli Ağbaba ve Seyit Torun, Belediye-İş Genel Başkanı Nihat Yurdakul’un da dahil olduğu bir toplantı yaptıklarını belirten Belediye-İş 2 No’lu Şube Başkanı Erol Özdemir, “Onlar yıl başına kadar süre istediler. Biz kabul etmedik. Nasıl bir günde attıysanız, bir günde geri almalısınız dedik. Görüşmelerimiz sonucunda 45 günlük bir süre içerisinde işçileri gruplar halinde işe alacaklarını söylediler. Biz de bu durumu işçilerimizle görüştük. İşçilerde genel bir kabul gördü ve biz de kabul ettik” dedi.

SOMUT ADIM ATILMADI

Şu an anlaşmada somut bir adımın atılmadığına dikkat çeken Özdemir, “Belediyenin hukukçuları ve bizim hukukçumuz bir görüşme yaptı. Teknik ayrıntılar görüşüldü. Açılan davalar nasıl alınacak? İnsanlar hangi kriterlere göre sıralanacak, bunları tartıştık. Bizim önerimiz bir kura yönetimiyle sıralama belirlenebilir. Kim nerede ne zaman başlayacak? Buna dair önerilerimiz oldu. Teknik ayrıntılar bittiğinde ilk grup başlayacak sonra süreç devam edecek” dedi.

DİRENİŞ SÜRÜYOR

Şu an çadırdaki direnişlerinin de devam ettiğini aktaran Özdemir, “Anlaşmayı bekliyoruz. İlk atılanlar geri alınacak. Orada bir pazarlık söz konusu değil. Herkes çalıştığı işte sendikalı olarak devam edecek” diye konuştu. (İstanbul/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Doçent adaylarını ÜAK belirleyecek

SONRAKİ HABER

Yunanistan'ın yaralı mültecileri zorla Türkiye'ye geri gönderdiği iddia edildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa