07 Ekim 2016 13:19

Malatya İHD: OHAL derhal kaldırılmalıdır

Malatya İHD şubesi OHAL'in kaldırılması ve basın üzerindeki baskıların durdurulması için basın açıklaması gerçekleştirdi.

Paylaş

Malatya İHD şubesi OHAL'in kaldırılması ve basın üzerindeki baskıların durdurulması için basın açıklaması gerçekleştirerek, OHAL'in kaldırılması için imza kampanyası başlattı. İHD Malatya şubesinde yapılan açıklamayı şube başkanı Gönül Öztürkoğlu okudu.

‘BASIN ÖZGÜRLÜĞÜNE AĞIR BİR DARBE İNDİRİLMİŞTİR’ 

Halkın haber alma özgürlüğünün engellenemeyeceğinin söyleyen Öztürkoğlu, "başbakanlığın talimatı ile aralarında Hayatın Sesi TV, İMC TV, TV 10,Van TV, Jiyan TV ve Zarok TV’nin de bulunduğu çok sayıda televizyon kanalı ve radyonun yayınına son verildi. Siyasi iktidar kendi politikaları açısından sorun olarak gördüğü hiçbir televizyon kanalının yayınına izin vermeyeceğini böylelikle ilan etmiştir. Halkın haber alma hakkına, basın özgürlüğüne ağır bir darbe indirmiştir.Bu ağır sansür uygulaması karşısında yapılması gereken halkın haber alma hakkına en ileri perdeden sahip çıkmaktır. Basının susturulduğu yerde demokrasiden bahsetmek mümkün değildir. İktidar emek ve demokrasiden yana basın organlarını susturarak OHAL’le birlikte baskıcı rejimini perçinlemek, muhalif güçleri sindirmek, baskılamak istemektedir" dedi.

‘BASKI REJİMİYLE KORKU ÇEMBERİ YARATILDI’

Demokrasi karşıtı 15 Temmuz darbe girişiminin bastırılmasından sonra demokrasi ve özgürlükler adına rahat bir nefes alan toplumun, ne yazık ki olağanüstü halin kararname ve uygulamalarıyla sivil bir darbe ile yüz yüze geldiğini söyleyen Öztürkoğlu, " menfur 15 Temmuz darbe girişiminin bastırılmasıyla, özgürleşme ve demokratikleşme yolunda ciddi adımlar atılması beklenirken TBMM denetiminden dahi geçirilmeyen OHAL kararnameleriyle keyfiliğin egemen olduğu baskı rejimiyle korku çemberi yaratılmış oldu. Resmi yetkililerin çeşitli tarihlerde yapmış oldukları açıklamalardan elde edilen ve artarak değişen verilerine göre ilk elli günde; 40.000 gözaltı, 20.000 tutuklama yapıldı. 80.000 çalışan açığa alındı. 45 gazete, 24 radyo, 18 TV, 15 dergi, 29 yayınevi, 3 haber ajansı kapatıldı.100 gazeteci gözaltına alındı. 37 gazeteci tutuklandı (bugün itibarıyla 93 gazeteci halen tutukludur). 28 belediyeye kayyum atandı. Bazı şehirlerde Kürt muhtarlar görevden alındı" dedi.

‘OHAL DERHAL KALDIRILMALIDIR’  

OHAL ilanının hukuka uygunluğu usul, yer, süre ve sebep unsurları açısından irdelendiğinde şu halen hukuka uygun bir OHAL bulunmadığını söyleyen Öztürkoğlu, "Sebep ve usul açısından da kararnameler yönüyle meşruiyet yoktur. Hukuka uygun bir OHAL de KHK’ler yalnızca olağanüstü hal ilanını gerektiren nedenler gözetilerek bu nedenlerin ortadan kaldırılması için o duruma özgü kimi önlemler alınabilir. OHAL in gerekli kıldığı konular, OHAL in neden ve amaç öğeleriyle sınırlıdır. OHAL KHK’ları sadece OHAL süresince ve OHAL bölgesince geçerlidir. (ANY Mahkemesi kararına göre) yine ANY Mahkemesi kararına göre OHAL KHK’larıyla birlikte yasalda değişiklik yapılamaz. (ANY Mahkemesi 90/25 E, 91/1 K) şu ana kadar çıkan 8 OHAL kararnamesi de Anayasa Mahkemesinin belirlemiş olduğu OHAL in konusu ve süresine dahil sınırlamaları ihlal etmektedir. Toplumsal ihtiyacımız despot iradeler değil özgürlükçü rejimlerdir. Toplumun güvenliğini sağlayacak olan baskıcı rejimler değil, herkes için en geniş, eşit, özgürlükçü demokrasilerdir. Biz hak ve özgürlüklerine sahip çıkan yurttaşlar olarak TBMM'den OHAL'in derhal kaldırılmasını istiyoruz" şeklinde konuştu. (Malatya/EVRENSEL)
 

ÖNCEKİ HABER

İstanbul'da 10 Ekim anmaları 9 ve 10 Ekim'de Kadıköy'de

SONRAKİ HABER

Rusya’dan ABD’ye: Suriye’de bulunmalarının amacı anlaşılmıyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa