06 Ekim 2016 19:29

3 tutuklu öğrenci tahliye edildi

5'i tutuklu 14 öğrencinin yargılandığı davada Heja Türk, Çağrı Kurt ve Barış Çiçek adli kontrol şartıyla tahliye edildi.

Paylaş

Cansu PİŞKİN
İstanbul 

'Terör örgütü üyeliği' iddiasıyla 5'i tutuklu 14 öğrencinin yargılandığı davanın dördüncü duruşmasında Heja Türk, Çağrı Kurt ve Barış Çiçek adli kontrol şartıyla tahliye edildi. Bir sonraki duruşma 16 Kasım'a ertelendi. 

Davaya İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam edildi. Başka bir suçtan tutuklu bulunan sanık Metin Arslan'ın ve tutuklu Sinem Oğuz'un SEGBİS yöntemi ile bağlandığı duruşmaya, tutuklu öğrenciler Çağrı Kurt, Heja Türk, Şilan Okut, Barış Çiçek de hazır bulundu. Duruşmayı öğrencilerin aileleri, arkadaşları ve akademisyenlerin yanı sıra İngiltere Barosu'nda bir temsilci ve yabancı gazeteciler de izledi. 14 kişinin 5 yıldan 10 yıla kadar hapsinin istendiği iddianamede Boğaziçi Üniversitesi Kampüsü otoparkında ele geçirilen ikiz plakalı otomobile Diyarbakır Lice’de bomba düzeneği hazırlandığı, İstanbul’a getirilen otomobilin, iki şüpheli tarafından Boğaziçi Üniversitesi otoparkına bırakıldığı ifade ediliyor.

'HİÇBİR ÖRGÜTLE İLGİM YOK'

Duruşma, hakkında "Silahlı terör örgütüne üye olmak ve sahtecilik" suçlarından yargılanan tutuklu öğrenci Barış Çiçek'in savunmasıyla başladı. 7 yıllık öğretmen olduğunu belirten Çiçek, Şilan'ı kültür sanat faaliyetlerinden dolayı önceden de tanıdığını ifade etti. Çiçek, bahsi geçen bomba yüklü arabada görüntüsü olmasını şu şekilde açıkladı, "Şilan belgesel çalışmaları için bir takım görüşmeler yapmak üzere arabayla İstanbul'a gideceğini söylediğinde onunla birlikte Diyarbakır'dan yola çıktık. Aracı ben kullandım. Aracı Rıdvan diye birine teslim ettik. Akşamına da ben uçakla Diyarbakır'a geri döndüm. 4 ay sonra yakalandım. Kullandığım aracın sahte plakalı olduğunu ve örgüt eyleminde kullanılacağını bilmiyordum. Ben insani amaçla yardımcı olmak için kullandım." Hiçbir örgütle ilgisinin olmadığını söyleyen Çiçek, suçlamaları reddederek tahliyesini talep etti. 

Çiçek'in ardından tutuklu bulunan öğrenciler ile müdafileri savunma yaparak, tahliye talebinde bulundu.

Savunmaların ardından mahkeme heyetine mütalaasını sunan iddia makamı, tutuklu bulunan 5 kişinin tutukluluk halinin devamını talep etti. 

Mahkeme tutuklu öğrencilerin avukatlarının taleplerinin ardından tutuklu öğrenciler Heja Türk, Barış Çiçek ve Çağrı Kurt'un tahliyesine hükmetti.

Heyet, diğer tutuklular Sinem Oğuz ve Şilan Okut'un tutukluluk hallerinin devamına karar verdi. Karara dayanak olarak ise Okut'un İstanbul'a getirdiği ileri sürülen arabayla ilgili makul bir açıklama getiremediğini, ihbar edilen araçta parmak izinin bulunmasını, Oğuz'un ise canlı bomba olduğunun iddia edilmesini gerekçe gösterdi.

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

HDP ve CHP'den iş cinayetleri için araştırma talebi

SONRAKİ HABER

10 Ekim'de yitirilenler için canlı sergi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...