06 Ekim 2016 14:34

Kani Beko: Yan yana ve dik durarak kazanacağız

DİSK Genel Başkanı Kani Beko ve Yönetim Kurulu, Eğitim Sen Genel Merkezi'ne ziyaret gerçekleştirerek eğitimcilere uygulanan baskıları kınadı. 

Paylaş

DİSK Eğitim Sen'i ziyaret ederek, yürüttüğü her eylem ve etkinlikte Eğitim Sen'in yanında olacakları mesajını verdi.  Ziyarette 15 temmuz darbe girişimi sonrası OHAL ve KHK'lar ile “kantarın topuzunun kaçtığı” yorumu yapıldı.

DİSK Genel Başkanı Kani Beko, saldırı ve sindirme politikalarının her alanda uygulandığına dikkat çekerek, "Yan yana ve dik durarak bu günleri atlayacağız. 12 Eylül faşist cuntasını da aynı şekilde atlattık. Mücadele dolu bir geçmişimiz var” dedi. Türkiye'yi yönetenlerin Ortadoğu üzerinde hayalleri olduğuna vurgu yapan Beko. savaşın bir çıkmaz olduğunu belirterek,"Hâlâ fabrikalar silah üretiyor. Ülkelerin cari açıkları silah üretimi ve ihracatı ile kapatılıyor. En çok silah satılan Ortadoğu kan gölünü döndü. Bunun panzehiri Sosyalizmdir" dedi.

TELEVİZYONLARIN KAPATILMASINA TEPKİ

Darbe girişiminin fırsata çevrilerek eğitim ve bilim emekçilerine yapılan saldırının dalga dalga büyüyerek muhalif bütün kesimlere yürütülen cadı avıyla devam ettiğini ifade eden Beko, "Son süreçte sesimizi duyuran Hayatın Sesi Tv, İMC Tv 10, Zarok Tv kanalları, Özgür Radyo, Yön Radyo kapatıldı. Darbe amaç oldu" diye konuştu. Hayatın Sesi ve İMC kanallarına ziyarette bulunduğunu aktaran Beko, emekçilerin ve çalışanlarının çabalarının heba edilmek istendiğine dikkat çekti. Beko, “Bu arkadaşlarımızın darbeyle ne alakası var” diye sordu. Türkiye'de ne kadar muhalif basın, sendika, parti var KHK'lar ile cezalandırılmak istendiğini söyleyen Beko, çok dolu olduğunu Hayatın Sesi Tv ve İmc'ye gittiği zaman insanların üzüntülerine şahit olduğunu aktararak, "Hiç bir emekçi bunu haketmiyor"dedi.

‘ORTAK AKLI BULACAĞIZ’

DİSK'in ziyaretinden memnun olduklarını dile getiren Eğitim Sen Genel Başkanı Kamuran Karaca ise, "Bu ülkede laik, demokratik, bilimsel eğitim talep ediyoruz. Kürt sorununun çözümünde demokratik, barışçıl yöntemler arıyoruz. O yüzden hedef halindeyiz" dedi. Karaca, 10 bine yakın üyelerinin açığa alındığını ve 160'ının meslekten çıkarıldığını belirterek, gerekçesinin ise AKP ve politikalarına sosyal medyada eleştirmek olduğunu dile getirdi. Kazanılmış haklarının budanmak istendiğini söyleyen Karaca, saldırının amacının “korkutmak, yıldırmak, sindirmek” olduğunu belirtti. Karaca, "AKP hükümetine ve yaratmaya çalıştığı rejime dur diyebilmek için ortak aklı sağlayacağımız günlerdeyiz. Pir Sultan'ın, Mevlâna'nın yaşadığı topraklar bunlara izin vermeyecek" diye konuştu.

'TAM GÜN PROPAGANDAYA DÖNÜK BİR AÇIKLAMA'

Okulların tam gün olmasını da gazetemize değerlendiren Eğitim Sen Genel Başkanı Kamuran Karaca, tam gün eğitimin yıllarca savundukları bir sistem olduğunun altını çizdi. Karaca, "Tam gün eğitim için 140 bin dersliğin açılmasına, yeni öğretmen atamalarına, eğitimin diğer giderleri için yüzde 12-13 olan bütçenin en az yüzde 18'lere çıkarılmasına ihtiyaç var" dedi. AKP hükümetinin 14 yılda 6 Milli Eğitim Bakanı değiştirdiğini hatırlatan Karaca, "2019'da hayata geçirilmesi planlanan tam gün eğitimin, halihazırdaki kötü eğitim politikalarını bastırmak için uygulanan propagandaya dönük bir açıklama" olarak değerlendirdi.

OHAL ve KHK'lar ile birlikte 15 milyon öğrencinin, binlerce okulun öğretmensiz ve yine on binlerce öğretmenin güvencesiz ve işsiz bırakıldığını aktaran Karaca, 2019 için belirlenen tam gün eğitim hedefinin inandırıcı olmadığını söyledi. Karaca, "Bizim önerimiz ise kısa, orta ve uzun vadede ülke ihtiyaçları üzerinden eğitim politikalarının oluşturulması"dedi. (Ankara/EVRENSEL)
 

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Tüm Bel Sen: Emeğe ve kadına yönelik şiddetin karşısındayız

SONRAKİ HABER

'FETÖ'den tutuklanırsın' diyerek 800 bin dolarını aldılar

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...