06 Ekim 2016 18:25

Tüm Bel Sen: Emeğe ve kadına yönelik şiddetin karşısındayız

Tüm Bel Sen Üyesi bir kadın çalışanın, Tüm Yerel Sen İzmir 1 Nolu Şube Başkanı Hakan Kıran tarafından tehdit edilmesi protesto edildi.

Paylaş

Tüm Yerel Sen İzmir 1 Nolu Şube Başkanı Hakan Kıran'ın ESHOT'ta Tüm Bel Sen Üyesi bir kadın çalışanı tehdit ederek sözlü şiddet uygulaması üzerine Tüm Bel Sen İzmir Şubeleri Kadın Komisyonu konuyla ilgili İZSU binası önünde basın açıklaması yaptı. "Kadına yönelik her türlü şiddetin karşısındayız" pankartı açan kadınlar, sık sık "Yaşasın örgütlü mücadelemiz" , "Yaşasın kadın dayanışması", "Kadına yönelik şiddete hayır" sloganları attı. 

Komisyon adına basın açıklamasını okuyan Tüm Bel Sen İzmir 1 Nolu Şube Kadın Sekreteri Başak Mamaç, Tüm Yerel Sen Şube Başkanı Hakan Kıran'ın kadın üyelerine yönelik saldırıyı kınayarak, konunun takipçisi olduklarını ve yasal sürecin başlatıldığını söyledi. Kadın üyelerinin şube başkanı tarafından,"Sen kim oluyorsun, benim kim olduğumu biliyor musun? seninle işimiz bitmedi? Bundan sonra seninle çok uğraşacağım, daha neler yapacağımı göreceksin"  sözleriyle tahdit edildiğini ifade eden Mamaç, "İçinden geçtiğimiz dönem sendikalara saldırıların gün be gün arttığı bir dönemdir. Aynı işyerlerinde birlikte çalışma arkadaşı olduğumuz kişilerin böylesi tavırlarla sendikacılığın kendisine zarar verdiğini artık fark etmesi gerekmektedir" dedi.
 
Tüm Bel Sen Kadın Komisyonu olarak emeğe ve kadınlara yönelik saldırı ve şiddetin karşısında olduklarını belirten Mamaç, "Kadınlar sendikalarda, işyerlerinde ve hayatın her alanında erkek egemen anlayışa karşı mücadele ederken tam da bu olayda somutlanan davranış biçimini nüfuzunu kullanarak dayatılmasını, normalleştirilmesini, kabul etmiyoruz. Kadına yönelik şiddetin yaygınlaşıp, meşrulaştırılmaya çalışıldığı, toplumun  genelinde ötekileştirme politikalarının sonuçlarının bu kadar ezici bir şekilde yaşandığı bir süreçte biz kadınları, emekçileri, sendika üyelerini birbirine düşürmeye yönelik bu tutumu kınıyoruz. Kadına yönelik bu davranış biçiminin, kim yaparsa yapsın karşısında olduğumuzu bir kez daha yineliyoruz" dedi. (İzmir/EVRENSEL) 
 

ÖNCEKİ HABER

Mersin’de çok sayıda gözaltı

SONRAKİ HABER

Sudan'da eylemler sürüyor: Beşir'in bürokratları yargılansın

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa