06 Ekim 2016 13:07

CHP’li İlgezdi: 100 bin kişi daha mı tutuklanacak?

CHP Milletvekili Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi: ‘Yeni infaz kurumları yapacağız’ demek, yeni mahkûmlar da yolda demektir” dedi.

Paylaş

Cezaevlerindeki kötü muamele ve hak ihlali iddiaları ürkütücü boyutlara ulaşırken CHP Meclis İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Üyesi ve İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi, cezaevleriyle ilgili değerlendirmelerde bulundu.  Türkiye’de 21 tip hapishane bulunduğunu belirten CHP Milletvekili İlgezdi, “Neredeyse alfabemizin tüm harflerini kullanarak, ülkeyi adeta bir hapishane cehennemine çevirenler, yine de insanları içine sığdıramadılar. ‘Yeni infaz kurumları yapacağız’ demek, yeni mahkûmlar da yolda demektir” diye konuştu. İlgezdi, 14 yılda ceza evlerinde tutuklu ve hükümlü sayısının yüzde 206 oranında arttığı hatırlatarak, “Yeni infaz kurumlarıyla kapasite, 100 bin 182 kişilik arttırılırken, Türkiye’de 100 bin yeni mahkûm mu yaratılacak?” diye sordu.

Meclis İnsan Haklarını İnceleme Komisyonunun CHP’li üyelerinin, cezaevlerinden gelen tutuklu ve mahkûm şikâyetlerinin yerinde incelenmesi için komisyona ikinci kez başvurmasıyla birlikte gözler yeniden işkence ve kötü muamele iddialarına çevrildi. Komisyonun CHP’li üyesi, İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi, “Zaten kötü olan şartların, 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında daha da kötüleştiği görülüyor. Özellikle, darbe öncesinde ceza ve infaz kurumlarına yerleştirilen tutuklu ve hükümlülere yönelik kötü muamele, işkence ve hak ihlallerinin aleni biçimde yapıldığına yönelik kuvvetli kanıtlar var”dedi.

İŞKENCE VE KÖTÜ MUAMELE İDDİALARI

CHP’li İlgezdi, OHAL ile birlikte özellikle infaz kurumlarındaki siyasi mahkûmlar üzerinde ciddi bir baskı kurulduğuna yönelik çok sayıda şikâyet aldıklarınına dikkat çekerek, çıplak arama, işkence ve kötü muamele başta olmak üzere keyfi ve hukuksuz oda aramalarının, haksız disiplin cezalarının, kantin alışverişinde kota uygulamasının, basılı yayınların kısıtlanması veya yasaklanmasının, hasta mahpusların tedavilerinin yapılmamasının veya geciktirilmesinin sistematik hale
getirildiğini söyledi.

KOMİSYON NEDEN VAR?

İlgezdi, söz konusu işkence ve kötü muamele iddialarının iktidara yakın kesimlerce sadece darbe sanıkları üzerinden değerlendirildiğini belirterek, “Cezaevlerinde sistematik hale gelen söz konusu bu iddiaları, sadece darbeciler üzerinden değerlendirmek ve ‘işkence iddiaları incelenmeyecek’ demek, kamuoyunu yanlış yönlendirmek anlamına geleceği gibi insan haklarına ve anayasamıza da aykırıdır. Bu hapishanelerde 15 Temmuz öncesinde de mahkum ve tutuklular vardı. Eğer cezaevindeki ihlaller incelenmeyecekse, TBMM çatısı altında Cezaevlerini İnceleme alt komisyonu neden kuruldu? Cezaevlerimiz bu anlayışa teslim edilmemeli” diye konuştu.

Son günlerde kamuoyuna yansıyan Şakran ve Tekirdağ cezaevlerindeki işkence ve kötü muamele iddialarını hatırlatan İlgezi, “Türkiye’deki hapishane gerçeğinin sadece görünen bir yüzü İnsan Haklarını İnceleme Komisyonunu sorumluluk alarak, iddiaları ivedilikle yerinde incelemesi gerek” dedi. 

MAHPUS SAYISI YÜZDE 206 ARTTI

Geçtiğimiz Bütçe görüşmeleri esnasında, Türkiye’deki Cezaevleri konusunda hükümeti uyardığını hatırlatan CHP’li İlgezdi, “Birer gözdağı ve had bildirme aracı haline dönüştürülen infaz kurumlarında, ‘ceza içinde ceza’ sisteminin egemen olduğunu, son 14 yılda tutuklu ve mahkûm sayısında, yüzde 206 oranında artış olduğunu belirtmiştik. Bu sayı 15 Temmuz  sonrası ilan edilen OHAL ile birlikte daha da arttı” dedi.

100 BİN DAHA  MI?

Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü’nün 25 Ağustos 2016 tarihindeki açılamasında yer alan, “tutuklu ve hükümlü sayısındaki artışın öngörülemediğini ve hızla yeni infaz kurumlarının yapımına başlanacağı” ifadesinin altını çizen İlgezdi, “Oysa 15 Temmuz darbe girişiminden önce, kapasitenin yetmediğini, 165 yeni cezaevinin yapılacağını zaten açıklamışlardı. 15 Temmuz sonrası, sadece 9 yeni cezaevinin daha program kapsamına alındığı anlaşılıyor. Yani, Bakanlığın, ‘tutuklu ve hükümlü sayısındaki artışı öngöremediğini’ söylemesi kabul edilebilir bir şey değil” diye konuştu.

İlgezdi, Adalet Bakanlığının yeni hapishaneleri 5 yıl içerisinde tamamlama planlarını değerlendirerek,  “Yeni infaz kurumlarıyla kapasite, 100 bin 182 kişilik arttırılırken, Türkiye’de 100 bin yeni mahkûm mu yaratılacak?” diye sordu.(AnkaraEVRENSEL)
 

ÖNCEKİ HABER

Diyarbakır'da öğretmenler 5 günlük gözaltıdan sonra adliyede

SONRAKİ HABER

Milyoner sayısı 210 bini aştı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa