06 Ekim 2016 12:05

Polonyalı kadınlar kazandı: Kürtaj yasa tasarısı reddedildi

Polonya'da kürtaj olanlara 5 yıl hapis cezası öngören yasa tasarısı kadınların mücadelesi sonucu Mecliste reddedildi.

Paylaş

Polonya'da kürtajın yasaklanmasına karşı kadınların eylemleri geri adım attırdı. Polonyalı milletvekilleri, ülke genelinde büyük protestolara sebep olan ve kürtajın tamamen yasaklanmasını öngören yasa tasarısını reddetti. Tasarının tamamen mi rafa kalkacağı yoksa düzenlemeler mi yapılacağı, alt Meclis'te gerçekleştirilecek oylamanın ardından belli olacak.

Polonya Başbakan Yardımcısı Jaroslaw Gowin, ülkede kürtajın tamamen yasaklanmasını öngören yasa tasarısına karşı Polonyalı kadınların ülke çapında düzenlediği grev ve eylemlerin hükümeti konu hakkında "yeniden düşünmeye" ittiğini söyledi.

Yasaya karşı çıkmak için siyahlara bürünerek alanlara inen binlerce kadın, restoranlara kepenk indirtmiş; devlet daireleri, üniversiteler ve iktidar partisinin Varşova'daki genel merkezine girişi engellemişti.

Ülkede şu an bile kürtaj kuralları diğer Avrupa ülkelerine göre hayli sıkı. Fetüs/ceninin veya annenin hayati tehlikesi olması durumunda izin verilen kürtajda, bu istisnaların dahi kaldırılmasını amaçlayan yasa teklifi ülke gündeminin ilk sırasında. Tasarı Katolik Kilisesi tarafından da destekleniyordu.

Gowin, devlet radyosundan yaptığı açıklamada, "Polonya'da kürtajın tamamen yasaklanacağından endişe duyanları temin ederim ki bu olmayacak. Kadın, tecavüz mağduruysa ya da sağlığı tehlike altındaysa kürtaj olabilecek" diye belirtti. (DIŞ HABERLER)
 

Reklam
ÖNCEKİ HABER

ÖGC: Basın özgürlüğünde kara ay

SONRAKİ HABER

Rize Güneysu'da hukuksuz HES inşaatı tam gaz devam ediyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...