06 Ekim 2016 11:01

Kolombiya’da yeni barış anlaşması için girişimler başladı

Kolombiya’da barış anlaşmasının referandumda reddedilmesi sonrasında yeni bir bir barış anlaşması için girişimler başladı 

Paylaş

Kolombiya’da hükümet ile FARC gerillaları arasında imzalan barış anlaşmasının geçen haftaki halk oylamasında beklenmedik şekilde reddedilmesinin ardından yeni bir bir barış anlaşmasının yapılması için girişimler başladı.

Dün barış anlaşmasını savunan Kolombiya Devlet Başkanı Juan Manuel Santos ile halk oylamasında ‘hayır’ cephesinde yer alan muhalefet lideri Alvaro Uribe ile bir araya gelerek yeni bir barış anlaşması için görüşmelerde bulundular.

Yaklaşık üç saat süren toplantının ardından bir açıklama yapan Alvaro Uribe bütün Kolombiyalıları kapsayacak yeni bir barış anlaşmasının gerekliğine dikkat çekerek Devlet Başkanı Santos’un değişiklikler konusuna olumlu yaklaştığını söyledi. Alvaro oylanıp ret edilen barış anlaşması ile ilgili ‘‘Endişelerin büyük oranda açık ve net olmayan bazı noktalardan kaynaklandığını tespit ettik. Bugün bu endişeleri ortadan kaldırmak için çalışmalara başladık’’ diye konuştu.

Dün de binlerce Kolombiyalı değişik şehirlerde barış lehinde yığınsal gösteriler düzenledi.

Barış anlaşmasının reddedilmesinden sonra Avrupa Birliği, anlaşmanın şartlarının yerine getirilebilmesi için gelişme fonundan ayırdığı yardımı durdurmuştu.

Buna karşın FARC gerillalarının barış çabalarına devam edeceği açıklamasından sonra FARC’ın AB’nin terör listesinden geçici olarak çıkarılması kararı geçerliliğini koruyor. (DHA)
 

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

'Musul'da Türkiye'nin olup olmaması Irak hükümetine bağlı'

SONRAKİ HABER

Resim öğretmeni çocuklara cinsel istismardan tutuklandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...