06 Ekim 2016 04:57

Ekrem Kaçeroğlu cinayetinde 2 yıldır tutuklama yok!

Ekrem Kaçeroğlu cinayetinin üzerinden 2 yıl geçti. Olay anı görüntülerine rağmen davanın 4 sanığı tutuklanmadı.

Paylaş

6-8 Ekim Kobanê eylemleri sırasında İzmir’de polis ve ırkçı bir grubun saldırısında öldürülen Ekrem Kaçeroğlu cinayetiyle ilgili açılan davanın tutuklu tek bir sanığı bile yok. Baba Bedrettin Kaçeroğlu, her ne olursa olsun davanın takipçisi olacaklarını söyledi. 

7 Ekim 2015 tarihinde, İzmir’in Bornova ilçesinde IŞİD’in Kobanê’ye yönelik saldırılarını protesto etmek için çok sayıda kişi Doğanlar Mahallesi’nde bir araya geldi. Polisler, toplanan yurttaşların üzerine tazyikli su ve gaz bombaları ile saldırırken, ırkçı bir grup ise kitlenin üzerine ateş açtı. Açılan ateş sonucu başından vurularak ağır yaralanan Kaçeroğlu, aynı ırkçı grup tarafından taş ve sopalarla linç edilerek katledildi. 

ATEŞ ETTİĞİ SÖYLENEN SANIKLAR SERBEST BIRAKILDI

İşlenen cinayete ilişkin gözaltına alınan Kubilay A. ve Murat K. tutuklanırken, Kaçeroğlu’yu silahla ateş ederek öldürdükleri belirtilen Reşit A. ve Suat D. ise yeterli kanıt olmadığı gerekçesiyle serbest bırakıldı. Cinayetin tek tutuklu sanıkları olan Kubilay A. ve Murat K.  daha sonra avukatlarının itirazı üzerine serbest bırakıldı. 
İzmir 8. Ağır Ceza Mahkemesinde, “Kasten öldürme” suçundan açılan davada 2 tutuklu sanık da “adli kontrol” şartıyla serbest bırakıldı. Üstelik sanıklardan Kubilay A’nın askere gitmesi nedeniyle hakkındaki “adli kontrol” şartı da sonrasında kaldırıldı. 
Serbest bırakılan sanıklardan hiçbiri ilk duruşmadan sonra celselere katılmadı.
7 Ekim günü yaşananları kaydeden TOMA ve polis foto-film ekiplerinin kamera kayıtları ise olayı tüm çıplaklığı ile gözler önüne serdi. TOMA’nın üzerinde bulunan kamera, yüzü kapalı bir kişinin polisin önünde yere çömelerek ateş ettiğini görüntülerken, polis kamerası ile çekilen görüntülerde de ırkçı grubun yaralı olarak yerde yatan Kaçeroğlu’yu tekmelemeleri ve ellerindeki sopalarla linç etmeleri yer aldı. 
7 Ekim günü 155 Polis İmdat hattına yapılan ihbar ve ekipler arasında geçen telsiz görüşme kayıtlarında da saldırı ve linç olayı olacağı bilinmesine rağmen, resmi ekiplerin Emniyet Müdürü tarafından, Mevlana ve Doğanlar Mahallesi’ne gönderilmediği ve bölgede olanların da geri çekildiği ortaya çıktı. 

‘KURŞUN O SİLAHTAN ÇIKABİLİR!’ 

Davanın 13 Temmuz’da görülen son duruşmasında, dosyaya eklenen adli tıp raporunda ise Kaçeroğlu’nun bedeninden çıkan kurşunun, sanığın elindeki silahtan atılıp atılamayacağına dair yaşanan muğlaklığın kesinleştiğini ve Kaçeroğlu’nun vücudunda bulunan kurşunun o silahtan çıkmış olabileceği belirtildi. Mahkeme heyeti, gelen bu rapor doğrultusunda görüntülerdeki silah ile emniyete teslim edilen silahın aynı olup olmadığına dair jandarma kriminal laboratuvarından cevap beklenmesine karar verdi, ancak sanıklar hakkındaki tutuklama talebini yine reddetti. Davanın 7’inci duruşması 16 Kasım’da görülecek. (İzmir/DİHA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Cemil Kırbayır İstanbul’da anılacak

SONRAKİ HABER

Adana’da cezaevindeki kadınlara dayanışma kartları atıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa