06 Ekim 2016 05:05

'Veri Girişi' sergisinde teknoloji sanatla birleşti

Katherine Behar’ın 'Veri Girişi' isimli kişisel sergisi Pera Müzesi’nde 16 Ekim’e kadar ziyaretçilerini bekliyor. 

Paylaş

Vedat AYDEMİR
İstanbul

Teknolojik karmaşıklık sanatla buluşunca ortaya ne çıkar? Katherine Behar’ın “Veri Girişi” isimli kişisel sergisi tam da bu konuyu ele alıyor. Pera Müzesi’ndeki sergi 16 Ekim’e kadar ziyaretçilerini bekliyor. 

Teknoloji hızla yol aldı. Dijital aygıtlar hayatımıza girdi. Önceleri büyük bir odayı doldurabilen bilgisayarlar hızla küçüldü. Cep telefonu yakın bir dönemde hayatımıza girdi fakat bilgisayarlarla yarışır hale geldi. Küçük aletler içine binlerce bilgi sığdı. Peki hayatımızın her yanını kuşatan teknolojik aygıtlar insan ilişkilerini nasıl etkiledi? Pera Müzesi’ndeki “Veri Girişi” sergisinde işte bu sorunun cevabı heykel, performans ve video alanlarında çalışan ABD’li sanatçı Katherine Behar tarafından aranıyor. Teknoloji ve sanatı bir araya getiren sergi 16 Ekim’e kadar ziyaretçilerini ağırlayacak. Sergide, insan ve teknolojinin karmaşık ilişkisinin yanı sıra insan ve makineler arasındaki dayanışma da ele alınıyor. Teknoloji ve dijitalleşmenin getirdiği veri yığınları içinde insanın ölçüm ve bilgiyle olan ilişkisinin yansıtıldığı sergide, sanatçı veriyi “Hesaplama halindeki dünya, dünyanın ve enformasyonun ham ölçüsü” olarak tanımlıyor ve şöyle soruyor: “Bilgi işlem teknolojisinin her yeri kapladığı bir çağda dijital medyaya gömüldüğümüzü söylemek bir tür klişeye dönüştü. O halde, dünyamızı gelişmiş teknolojilerle paylaşmak ne anlama geliyor?”

‘AMAÇ TEKNOLOJİK TÜKETİMİ YAVAŞLATMAK’

Taşlaşmış bilgisayarlar, mause’lardan fare sürüsü, 3D yazıcıdan mors sinyalleri, kaya parçalarından oyun konsolları ile sanal dünyadaki zıtlıklarından bir gelecek tahmini yapan sanatçı, dijital tüketimi yavaşlatmayı, aşırı tüketimin içini boşaltmayı ve insan makine dayanışmasının olumlu yönlerini ortaya koymayı hedefliyor. Küçük dijital aygıtların giderek artmasından doğan teknolojik çöplüğün toprak altına gitmesini USB belleklerden yaptığı heykelle betimleyen sanatçı, eski çağlardan günümüze kalan ilkel aletlere de göndermede bulunuyor.

TEKNOLOJİK KARMAŞA PERFORMANSA DÖKÜLDÜ

Küratörlüğünü Pera Müzesi ekibinden Fatma Çolakoğlu ve Ulya Soley’in yaptığı sergide Behar’ın Suna ve İnan Kıraç Vakfı tarafından sergilenen Anadolu Ağırlık ve Ölçüleri Koleksiyonu’ndan ilhamla ürettiği yeni eserler de öne çıkıyor. Sergiye adını veren Veri Girişi (Data’s Entry) performansında ise koreograf ve performans sanatçısı Aslı Bostancı ve Melih Kıraç, veriyi temsil eden klavye tuşlarının meydana getirdiği bir yığınla zorlu bir mücadeleye girişmesi konu ediniyor. 
 

ÖNCEKİ HABER

Diyarbakır Valiliği önündeki polislere ateş açıldı: 1 yaralı

SONRAKİ HABER

Eylemdeki 2 bin 200 maden işçinin talebi kabul edildi, 700 işçi somut çözüm bekliyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa