05 Ekim 2016 21:26

Figen Yüksekdağ için mahkemeye 'zorla getirilme' kararı

Şanlıurfa Cumhuriyet Başsavcılığı, HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ için bulunduğu kentteki mahkemeye zorla getirilmesi kararı verdi.

Paylaş

Şanlıurfa Cumhuriyet Başsavcılığı, HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ'ın, Suruç'ta katıldığı etkinlikteki 'Biz sırtımızı Rojava'ya, Kobani'ye, IŞİD vahşetine karşı direnen halklara, insanlık mücadelesi yürüten YPG, YPJ'ye dayıyoruz" sözleri nedeniyle bulunduğu kentteki mahkemeye zorla getirilerek Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla ifadesinin alınmasını kararlaştırdı.

HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, geçen yıl Ramazan Bayramı'nın son gününde, YPG'nin 19 Temmuz 2012'de Kobane'deki kontrolü ele geçirmesinin 3'üncü yıldönümü nedeniyle Urfa'nın Suruç ilçesinde düzenlenen kutlamalara katıldı. Yüksekdağ, burada yaptığı konuşmada; "Biz sırtımızı Rojava'ya, Kobane'ye, IŞİD vahşetine karşı direnen halklara, insanlık mücadelesi yürüten YPG-YPJ'ye dayıyoruz. Bunu söylemekte hiçbir sakınca görmüyoruz. Bakın sırtımızı kime dayadığımızı çok net söylüyoruz ve bundan sonra da sırtımızı buraya dayamaya devam edeceğiz" ifadelerini kullandı.

Bu konuşma üzerine Şanlıurfa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Yüksekdağ hakkında soruşturma başlatıldı. Soruşturma kapsamında, Yüksekdağ hakkında 'Terör örgütü propagandası yapmak ve silahlı terör örgütüne üye olmak' iddiasıyla 5 ile 15 yıla kadar hapisle cezalandırılması talebiyle iddianame hazırlandı. İddianamenin kabulünün ardından ilk duruşma Şanlıurfa 5'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü. Duruşmaya Figen Yüksekdağ katılmazken, avukatları Sevda Çelik Özbingöl ve Bekir Benek mahkemede hazır bulundu. 

Hakkında 5 ile 15 yıl hapis cezası istenen Yüksekdağ’ın duruşmaya katılmaması üzerine mahkeme heyeti, Yüksekdağ’ın zorla bulunduğu kentteki mahkemeye getirilmesine ve Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla ifadesinin alınması kararlaştırarak duruşmayı ileri bir tarihe erteledi. 

Yüksekdağ’ın avukatı Özbingöl, Figen Yüksekdağ’ın mahkemeye zorla getirilemeyeceğini ifade ederek, ayrıntılı beyanda bulunacaklarını belirtti. (DHA)

ÖNCEKİ HABER

Mülakatlardaki hangi soru öğretmenlik mesleğiyle ilgili?

SONRAKİ HABER

CHP'den uluslararası Suriye konferansı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa