05 Ekim 2016 14:30

Evrensel Kültür devrimi ve kültürü tartışıyor 

Evrensel Kültür, 'Devrim ve Kültür' üst başlığı ile iki ay sürecek bir dizi dosya ile okur karşısına çıkıyor.

Paylaş

Evrensel Kültür, “Devrim ve Kültür” üst başlığı ile iki ay sürecek bir dizi dosya ile okur karşısına çıkıyor. Ekim Devrimi’nin 100. yılına ilerlerken ekim ayının dosya başlığı “Ekim’den Önce”.  Bu dosyada, Bolşevik Devrim öncesi Rusya’da kültür ve sanat inceleniyor. 

Kapağında devrim öncesi Rusya’da çektiği renkli fotoğraflarla bilinen Sergey Mihayloviç Prokudin-Gorski’nin Tolstoy portresine yer veren Evrensel Kültür, resimden baleye, edebiyattan sinemaya geniş bir çerçevede konuyu ele alıyor. Aydın Çubukçu, Ahmet Say, Müride Sun Aksan, Çağdaş Günerbüyük, Hakkı Özdal, Ali İhsan Ökten, Emek Yıldırım, Gökhan Tok, Ulaş Başar Gezgin, Barış Acar, M. Hakkı Yazıcı dosyada yer alan yazarlar. Aydın Çubukçu, dosya dizisine dair ana yazıda, “…bir bütün olarak sanat ve edebiyatın devrimci süreçte ikili bir işlevi vardır. Var olanı yıkmanın mümkün, aynı zamanda gerekli olduğunu düşünmemizi ve yeniyi tahayyül etmemizi sağlamak! Yeninin kurucu gücü, devrimi bizzat omuzlayan halk yığınlarıdır kuşkusuz; ama bunun nasıl bir şey olması gerektiğini “hayal etme” olanağını bize yalnızca sanat ve edebiyat verebilir. Sanat ve edebiyat, yalnızca güzelleştirme, güzelin rüyasını görme işlevini yüklenmemiştir, aynı zamanda dünyayı anlama, bilme ve değiştirme yollarından da biridir” diyor. Evrensel Kültür, kasım sayısında ise “Ekim’den Sonra” kültür ve sanatı ele alacak.

MUHAFAZAKAR POPÜLER EDEBİYAT

Oğuz Selim Kobaza, “Elif, vav ve çay” başlıklı yazısında muhafazakar edebiyatın güncel hallerini anlatıyor. Dağhan Irak ise “Köşe/ekran akademisyenliği ve fast-food akademi” yazısı ile akademi ile medya arasındaki çelişik durumu tartışıyor. Sinan Araman “Bedreddin hareketi, tarih ve Börklüce”, Namık Sinan Turan, “İslam’ın senkretik yorumlanış biçimi olarak Yesevilik” , İnci Aydın “Balzac’ın fırçasından iki farklı ressam”, Barış Avşar “Çıktım çıkmasına da Halilim” başlıklı yazılarla dergide yerini alıyor.

SENNUR SEZER VE VEDAT TÜRKALİ

Geçen yıl ekim ayında yitirdiğimiz Şair Sennur Sezer, Adnan Özyalçıner’in kaleminden “Sennur’la Konuşmalar” yazısıyla hatırlanıyor. Geçen ay yitirdiğimiz Vedat Türkali’nin sineması ise Suzan Demir’in “Vedat Türkali Sineması: Sınıf ve Eylem” başlıklı yazısında inceleniyor.

Evrensel Kültür’de Laz kültürü ile ilgili iki ayrı çalışmaya da yer veriliyor. Osman Şafak Büyüklü ve Hasan Azaklı’nın yazıları dünden bugüne Laz kültürünü anlatıyor.

Evrensel Kültür ekim sayısında şiirleriyle Refik Durbaş, Özgün E. Bulut, Şahin Altuner, Sevi Emek Önder, Salih Aydemir, Yaprak Damla Yıldırım, Mazlum Çetinkaya, Önder Karataş; öyküleriyle Ömer İzgeç, Yusuf Yağdıran, Zeynep Sönmez de yer alıyor. (KÜLTÜR SERVİSİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

İtalya’nın Gubbio kenti Dante’den özür diledi

SONRAKİ HABER

Van’da "Kor Kitap Sayfalarında Kadın" söyleşisi düzenlendi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...