05 Ekim 2016 14:34

İtalya’nın Gubbio kenti Dante’den özür diledi

İtalya’nın Gubbio kenti, Dante Alighieri’ye sürgün cezası verilmesinden 714 yıl sonra şairden resmen özür diledi.

Paylaş

İtalya’nın Gubbio kenti, Dante Alighieri’ye sürgün cezası verilmesinden 714 yıl sonra şairden resmen özür diledi.

“İtalyan dilinin babası” olarak anılan Dante, Papa yanlıları ve karşıtlarının (Guelfi ve Ghibellini grupları) siyasi çıkar çatışmalarının yansıması olan bir davada yolsuzluk ve rüşvetten suçlu bulunmuş, sürgün ya da ölüm cezasına çarptırılmıştı.

1302 yılında Floransa’nın yöneticiliğini yapan, Papa yanlısı Guelfi grubundan Gubbio’lu hakim Cante Gabrielli’nin imzasını taşıyan hüküm, Dante’nin Floransa’ya ayak basması halinde yakılarak idam edilmesini emrediyordu.

Dante, idam cezasından kurtulmak için Dante ömrünün kalanını Floransa dışında geçirmek zorunda kalmıştı.

BBC Türkçe’den Övgü Pınar’ın haberine göre Gubbio Belediyesi ise dün “Şair Dante Alighieri’ye özürler” isimli önergeyi kabul etti.

Belediye’nin internet sitesinde, “O dönem Floransa’nın yöneticisi olan ve 1302’de Dante’yi Floransa’dan daimi sürgüne mahkum eden Cante Gabrielli Gubbio’luydu. Çok acı bir kader” denildi ve kentin Dante’den “resmen ve ciddi olarak” özür dilediği belirtildi.

İLAHİ KOMEDYA’YI SÜRGÜNDEYKEN YAZMIŞTI

Öte yandan Gubbio Belediyesi, Dante’nin İtalyan edebiyatının en önemli eserlerinden “İlahi Komedya”yı sürgündeyken yazmış olduğuna da dikkat çekti.

Gubbio’da 4-9 Ekim tarihleri arasında belediyenin desteğiyle düzenlenen Ortaçağ Festivali’nde, “Gubbio’lu Cante Gabrielli, Dante’yi sürgüne mahkum etmeseydi Büyük Şair İlahi Komedya’yı yazar mıydı?” başlıklı bir oturum da düzenlenecek.

Memleketi Floransa da, 2008’de aldığı benzer bir kararla Dante hakkındaki 1302 tarihli hükmü iptal etmişti. (KÜLTÜR SERVİSİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Hayatın Sesi, İMC ve TV10’un malzemeleri TRT’ye devredildi

SONRAKİ HABER

Evrensel Kültür devrimi ve kültürü tartışıyor 

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa