05 Ekim 2016 17:25

1. Axtamara Wan Film Festivali'nin programı açıklandı

Bu yıl 7-15 Ekim tarihleri arasında düzenlenecek '1. Axtamara Wan Film Festivali'nin programı açıklandı.

Paylaş

Van Büyükşehir Belediyesi ile Ortadoğu Sinema Akademisi tarafından bu yıl 7-15 Ekim tarihleri arasında düzenlenecek '1. Axtamara Wan Film Festivali'nin programı açıklandı. Programı açıklayan Van Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Bekir Kaya, "1. Axtamara Wan Film Festivali'nin kentimizin kültürel, sanatsal ve sosyal yaşamına önemli bir katkı sunacağına inanıyoruz" dedi.

Festival programının açıklanmasından önce konuşan Eş Başkan Kaya, Hesekê'de bir düğüne yönelik gerçekleşen ve 29 kişinin yaşamını yitirmesine, 80 kişinin yaralanmasına yol açan bombalı saldırıyı kınadı. Kaya, "Bu barbar çeteler ve destekçilerini binlerce kez lanetliyor, halkımıza başsağlığı diliyoruz" dedi. Kaya, geçen yıl 3 Ekim tarihinde yaralı yakalandıktan sonra panzerin arkasına bağlanıp sürüklenerek öldürülen Hacı Lokman Birlik'i de andı. Kaya, "Hacı Lokman Birlik'in gülüşünü asla unutmayacağız. Hacı Lokman Birlik'i katleden zihniyeti bir kez daha buradan kınıyor, tarihin er geç bu katliamının hesabını soracağına inanıyoruz" diye konuştu.

'FESTİVALİMİZİ YAŞAM, DOĞA VE TARİHE ADADIK'

Van Büyükşehir Belediyesi ve Ortadoğu Sinema Akademisi'nin ortaklığı ile bu yıl '1. Axtamara Wan Film Festivali'ni düzenleyeceklerini belirten Kaya, "İki yıl boyunca "film günleri" olarak yaptığımız etkinliğimizi bu yıl daha da genişleterek festivale çevirdik. Bu yıl birincisini düzenleyeceğimiz '1. Axtamara Wan Film Festivali'nin kentimizin sanatsal ve kültürel yaşamına önemli bir kültürel değer katacağına inanıyoruz. 7-15 Ekim tarihlerinde düzenleyeceğimiz film festivalimizi "Doğadan ses, tarihten ışık, yaşamdan hakikatle" şiarıyla düzenliyoruz" dedi. Önceki yıl Yaşar Kemal'e adadıkları festivalin, sanatseverlerin büyük bir ilgisi ile karşılaştığını belirten Kaya, film günlerinin festivale dönüştürülmesi ile birlikte daha çok film, daha çok belgesel ve daha çok insana ulaşmayı hedeflediklerini söyledi.

'FESTİVAL, YENİ NESİL SİNEMACILAR İÇİN ÖNEMLİ BİR ORGANİZASYON OLMA YOLUNDA İLERLİYOR'

Kaya, "Doğanın, tarihi değerlerin ve yaşamın büyük bir tehdit altında olduğu bu günlerde, doğayı, tarihi ve insanı yaşatmayı temel felsefe olarak belirledik ve bunu festivalimizin ana teması olarak ilan ettik. Kentlerin yıkıldığı, tarihi değerlerin yok edildiği, doğanın talan edildiği bu süreçte böylesi bir festivali kentimizde düzenliyor olmak bizler için çok anlamlıdır. Sanatla, kültürle, renklerin ve dillerin buluşmasıyla bu kötü süreci sanatın gücü ile iyiye evireceğimizin umudunu bu festivalle ekmek istiyoruz. Sanatın ve kültürün, savaş karşısında artık giderek anlamını yitirdiği bir süreçte yaptığımız bu festivalin, insanlarımıza nefes aldıracağına inanıyoruz" diye konuştu. '1. Axtamara Wan Film Festivali'nin her yıl kendi dili ve kimliği ile kültürel, sanatsal üretimlerde bulanan yeni nesil sinemacılar için önemli bir organizasyon olma yolunda ilerlediğini ifade eden Kaya, "Özgür sinemanın gelişimine katkıda bulunmayı, insan hakları, demokrasi ve barış gibi evrensel değerleri esas alan, kadını ve doğayı meta olarak görmeyen, ötekileştirmeyen sinemasal ürünleri programımıza alarak, halkımızla buluşturuyoruz" dedi.

'HALKIMIZI FESTİVALİMİZE BEKLİYORUZ'

Festival kapsamında; 9 uzun, 23 kısa metraj film, 11 belgesel gösterimi, atölyeler, panel ve müzik dinletisinin yer alacağını aktaran Kaya, "Festivalin ilk olması elbette bir çok eksikliği de beraberinde getirecektir, halkımızın eleştirilerinizi dikkate alarak, sonraki yıllarda yapacağımız festivali çok daha güçlü bir hale getirmenin gayretini göstereceğiz. Festivalimizin sonunda seçici kurulumuzun belirlediği, Belgesel, Kısa film ve Öğrenci filmleri kategorilerinde yer alan projelere yapım desteği de verilecektir. Buradaki amacımız yeni nesil sinemacıların film çekim süreçlerini hızlandırmak ve projelerine katkı sunmaktır. Bir hafta sürecek film festivalimiz kapsamında Saray, Çaldıran ve Gürpınar ilçelerimiz de film gösterimleri yapılacaktır. 'Doğadan ses, tarihten ışık, yaşamdan hakikatle" şiarıyla düzenlediğimiz  '1. Axtamara Wan Film Festivali'nin kentimizin kültürel, sanatsal ve sosyal yaşamına önemli bir katkı yapacağına olan inancımızla, halkımızın göstereceği ilgiye şimdiden teşekkür ediyoruz" dedi.

Kaya'nın ardından Van Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Murat Ertaş ise festivalde gösterilecek filmleri açıkladı. (Van/EVRENSEL)
 

ÖNCEKİ HABER

TV10’a ikinci baskın

SONRAKİ HABER

CHP'den uluslararası Suriye konferansı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa