05 Ekim 2016 10:46

Duterte, Obama'ya bu kez de 'Canın cehenneme' dedi

Filipinler Devlet Başkanı Rodrigo Duterte, yaptığı bir konuşmada ABD Başkanı Barack Obama'ya 'Canın cehenneme' dedi.

Paylaş

Küfürleriyle meşhur Filipinler Devlet Başkanı Rodrigo Duterte, yaptığı bir konuşmada ABD Başkanı Barack Obama'ya “canın cehenneme” dedi.

Filipinler Başkanı Duterte geçtiğimiz Haziran ayında göreve geldikten sonra sürekli olarak dünya basınında 'uyuşturucuyla savaş' kapsamında binlerce suçlunun yargısız infazına imza atmasıyla gündeme geldi.

Geçen hafta ABD ile askeri koordinasyon noktasında birlikteliğini sonlandıracağını açıklayan Duterte, en son yaptığı konuşmada ABD Başkanı Obama'ya “canın cehenneme” diye seslendi. Duterte ayrıca Filipinler'in şimdiye kadar dış politikalarında fazlasıyla Washington'ın istediğini yaptığını söylerken artık Çin ve Rusya ile ilişkilerini arttırma niyetinde olduğunu ilan etti.

Filipinler'de son üç ayda 3 binden fazla suçlunun yargısız infazı gerçekleşti ve on binlercesi hapishaneleri doldurup taşırdı. Bu durum Birleşmiş Milletler, Avrupa Birliği, ABD ve insan hakları gözlemcileri tarafından sürekli olarak eleştirildi. Obama'ya “canın cehenneme” diyen Duterte, kendisini eleştiren bir diğer grup olarak Avrupa Birliği'ne de “Cehennem doldu, siz de çilehanede günahlarınızdan arınsanız iyi olur” dedi. (DHA)

ÖNCEKİ HABER

DBP'li Hani Belediyesi'ne de kayyım atandı

SONRAKİ HABER

AKP’li vekil Şirin Ünal, Kadiroava’nın sorulmasına “suçlama ve linç girişimi” dedi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa