05 Ekim 2016 08:06

Herkes işçiyi düşünüyorum diyor ama biz göremiyoruz

Bizler çocuklarımızın geleceği için greve çıkan Gemlik Gübre işçileriyiz.

Paylaş

Grevdeki Gemlik Gübre İşçisi
Bursa

Bizler çocuklarımızın geleceği için greve çıkan Gemlik Gübre işçileriyiz. Grevimiz bir buçuk ayını geride bırakacak fakat bu zamana kadar hiçbir gelişme yaşanmadı. Sesimizi de çok duyuramıyoruz. Ne yapmak istesek OHAL var denilerek engelleniyor. Patron da bunu fırsata çeviriyor. Sendikamız olan Petrol-İş’in bir an önce sesimizi duyuracak yeni girişimlerde bulunması gerekir. Bizleri greve çıkmaya zorlayan patron yarın öbür gün anlaşma sağlandığında ne yapacak acaba? Günlerce fabrika önünde bin bir sıkıntı ile bekleyen işçiler fabrikaya geri döndüğünde bu günleri unutacak mı? Çalışırken bugün bu yaşadıklarını düşünmeyecek mi? Belki bu düşünceler iş kazalarına neden olacak ama kimin umurunda ki? Bugün gübre satışlarının olmamasını kullanıyor patron, ama yarın öbür gün bu satışlar başlayacak o zaman ne yapacak acaba?
2015’te bu fabrikada patlama oldu ve bir arkadaşımız hayatını kaybetti. O zaman 5 arkadaşımız iş güvenliği yok diyerek iskeleye çıkmadı ve işten çıkarıldılar. İşten çıkarılmalarına sendikamız da imza attı. Arkadaşlarımız dava açtı ve bu davayı bugün kazandılar ve işe geri dönecekler. Tehlikeli bir yerde çalışıyoruz ölümle her gün yüz yüze geliyoruz bu durumları dillendirdiğimizde ise işten çıkarılmakla karşılaşıyoruz ya da haklarımızı istiyoruz dediğimizde greve zorlanıyoruz. Biz kararlıyız, haklarımızı alana kadar bu fabrikanın kapısındayız.
Bayramdan önce Gemlik Belediyesi grevdeki işçilere erzak yardımı yapacağını duyurmuştu ama aradan onca zaman geçti belediyeden hiçbir ses yok. Bizim üzerimizden siyaset yapmasınlar. Böyle yaparak ben işçinin yanındayım diyorlar ama gerçek öyle değil biz burada bir buçuk aydır direniyoruz belediye olarak destek ziyareti yapsınlar o bile yeter. Herkes işçiyi düşünüyorum diyor ama biz niye görmüyoruz bunu. Patron da ‘Ben işçimi düşünüyorum’ diyor ama gelin görün ki fabrika önünde grevdeyiz. Tekrar işe döndüğümüzde bugün yaşadıklarımızı hiçbir zaman unutmayacağız. Sendikamız bize destek olarak 500 TL veriyor ama bu yetersiz. Çünkü hepimizin bakmakla yükümlü ailesi var. 
Biz bu zor şartlar içinde direnmekte kararlıyız, sendikamız da bunu görmeli ve ona göre eylem planı çıkarmalı. OHAL var denilerek hiçbir şey yapılmaz düşüncesinden kurtulmamız gerek. Ses getiren, patronu rahatsız edecek işler örgütlemesi gerekir sendikamızın. Biz de buna bu kararlılığımızla katılmalıyız. Fabrika önünde sadece beklemeyle bir şey olmaz artık. Bunu daha iyi görüyoruz şimdi. 
Bugün Gemlik Gübre çalışanları grevde, yarın başka fabrikanın işçileri greve çıkacak. Birbirimize destek olmalıyız ve buradan bütün işçi arkadaşlara sesleniyorum bizim grevimizi siz de anlatın herkese. Çünkü biz bu grevi dayanışmayla kazanabiliriz. Bizler birlik içinde olursak kimse bizi yenemez. Direne direne kazanacağız. Zafer direnen işçilerin olacak.

ÖNCEKİ HABER

Tutmayan hedefler büyüyen faturalar

SONRAKİ HABER

İngiltereli milletvekillerinden SDG’ye ziyaret

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa