04 Ekim 2016 23:47

İstismar sanığı öğretmenin adli kontrol tedbiri kaldırıldı

72 yıla kadar hapis istemiyle tutuksuz yargılanan Fen ve Teknoloji öğretmeni F.Ö. hakkındaki adli kontrol tedbiri de kaldırıldı.

Paylaş

Diyarbakır'ın Lice ilçesinde 13 yaşındaki 6 kız öğrenciye cinsel istismarda bulunduğu iddiasıyla gözaltına alındıktan sonra serbest bırakılan ve 72 yıla kadar hapis istemiyle tutuksuz yargılanan Fen ve Teknoloji Öğretmeni F.Ö. hakkındaki adli kontrol tedbiri de kaldırıldı.

Lice’de bir okulda fen ve teknoloji öğretmeni 37 yaşındaki F.Ö, 13 yaşındaki 6 kız öğrenciye cinsel istismarda bulunduğu iddiasıyla geçen 30 Mart’ta gözaltına alındı. Öğrencilerin olayı rehber öğretmene anlatması ardından gözaltına alınan F.Ö, tutuklama istemiyle sevk edildiği Sulh Ceza Hakimliğince adli kontrol kararı ile serbest bırakıldı. F.Ö, tacize uğradıklarını iddia eden 6 öğrenciden de iftira attıkları gerekçesiyle şikayetçi oldu.

72 YIL HAPİSLE YARGILANAN  ÖĞRETMEN RİZE’YE ATANDI

Olayın ardından F.Ö. Rize’deki bir okula tayin edilirken, başlatılan soruşturma tamamlandı. İddianamede 13 yaşındaki 6 kız öğrenciye yönelik ‘Çocuğun cinsel istismarı’ suçunu işlediği belirtilen F.Ö’nün 72 yıla kadar hapisle cezalandırılması istendi. Şüphelinin 2014-16 yıllarında ders sırasında ‘Cinsel arzularını tatmin etmek’ için defalarca kez öğrencilerle temas kurduğu belirlendi. Öğrencilerin ifadesi de cinsel istismarı doğruladı.

Kendi onuruna ilişkin bir hususta sanığa iftira atmasını gerektirecek derecede husumeti bulunmayan mağdurlara yönelik eylemlerde, mağdur beyanlarına dayanarak mahkumiyet hükmü kurulması gerektiğini belirten savcı, şüphelinin zincirleme cinsel istismar eyleminde bulunduğunu vurguladı.

EN ÇOK İSTİSMARCI MAĞDUR OLMUŞ!

İddianamenin kabul edilmesi ardından F.Ö’nün tutuksuz yargılanmasına Diyarbakır 6’ncı Ağır Ceza Mahkemesinde başlandı. Davanın ilk duruşmasına Adana’dan SEGBİS sistemi ile katılan sanık F.Ö. manevi olarak zor günler yaşadığını belirterek, çocukları sevdiğini ileri sürdü.

ÖĞRETMENLER DE UYARMIŞTI

Mağdur çocukların olayı ilk anlattıkları öğretmen F.K’nin de duruşmada tanık olarak ifadesi alındı. Tanık öğretmen, “Normal meslektaş ilişkisinden biraz farklı davranıyordu. Mağdurlar öğrencimdir. Mağdur dürüst bir öğrencidir. Bir ders çıkışı 5 kız çocuğu yanıma gelerek bir öğretmenin kendilerini rahatsız ettiğini anlattı. Bundan emin olup olmadıklarını sorduğumda, ‘Sizin veya başka bir öğretmenin dokunuşu gibi değildi’ dediler. Sanık dindar bir insandı, ancak böyle dini inançları kuvvetli bir insanın kız öğrencilerle bu kadar yakın temasa girmesi garibime giderdi. Öğrencilerin iftira atması ihtimali bana zayıf geliyor. Bu konuda öğrencilerime güveniyorum” diye ifade verdi.

Mahkeme; Milli Eğitim Bakanlığına müzekkere yazılarak sanık hakkında idari soruşturma olup olmadığının bildirilmesini istedi. Mahkeme ayrıca sanık hakkında uygulanan adli kontrol talebinin de kaldırılmasına karar vererek, duruşmayı erteledi. (Diyarbakır/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Seçimler göstermelik, halk seçime katılmıyor

SONRAKİ HABER

Lübnan'da protestolarda yaralanan kişinin ölümü eylemleri yeniden başlattı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...