04 Ekim 2016 22:23

Suriye görüşmeleri askıya alındı

ABD, Suriye’de barışı sağlamak amacıyla Rusya ile yürütülen müzakerelerin durdurulduğunu açıkladı.

Paylaş

ABD, Moskova’nın Suriye’deki ateşkes konusunda taahhütlerine uymaması gerekçesiyle, Suriye’de barışı sağlamak amacıyla Rusya ile yürütülen müzakerelerin durdurulduğunu açıkladı.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, “ABD, çatışmaların durdurulması antlaşmasının sürdürülmesi için Rusya ile yürütülen ikili görüşmelere katılımını durduruyor” ifadesini kullandı. Kirby, “Rusya taahhütlerini yerine getirmedi. Moskova, ya istemediği ya da başaramadığı için, Suriye hükümetinin düzenlemelere uymasını sağlayamadı” dedi.

RUSYA: ABD VERDİĞİ SÖZÜ TUTMADI

Rus ve Amerikan yetkililerin Suriye’deki cihatçı gruplara karşı hava saldırılarını koordine etmek için İsviçre’nin Cenevre kentinde buluşması planlanıyordu. Ancak Amerikalı yetkililer, ülkelerine geri çağrıldı. 
Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zakharova ise Washington’ın kararını “üzüntüyle karşıladıklarını” belirtti ancak ABD’yi verdiği sözleri tutmamakla suçladı.

Zakharova “Washington öncelikle, anlaşmanın kilit maddelerinden olan Halep çevresindeki insani durumun iyileştirilmesi sözünü yerine getirmedi. Taahhütlerini yerine getiremeyince sorumluluğu başkalarına atmaya çalışıyorlar” diye konuştu.

RUSYA: ABD ŞEYTANLA ANLAŞMAYA HAZIR

Rusya Dışişleri Bakanlığı, ABD'nin Rusya ile Suriye konusundaki müzakereleri dondurma kararının Moskova'da üzüntü ve hayal kırıklığı yarattığını açıkladı.

Dışişleri’nden yapılan yazılı açıklamada “ABD'nin Suriye’de arzu ettiği rejim değişikliğini elde etmek için şeytanla anlaşma yapmaya, tarihi geri çevirmeyi hayal eden teröristlerle ittifak yapmaya hazır olduğunu izlenimi giderek güçleniyor” denildi. Açıklamada, “Eğer ABD’nin kararı sonucunda Suriye teröristlerin yeni saldırılarının hedefi olursa bunun suçlusu Beyaz Saray olacak.” denildi.  (DIŞ HABERLER)

ÖNCEKİ HABER

Nazilere karşı duran kadından sosyal demokratlara tepki

SONRAKİ HABER

Avesta Yayınları'nın bir kitabı yasaklandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa