04 Ekim 2016 22:05

Tophane'deki sergiye saldırı Meclis gündeminde

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Tophane’de kadın sanatçıların sergisine yapılan saldırıyı Meclis gündemine taşıdı. 

Paylaş

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Tophane’de kadın sanatçıların sergisine yapılan saldırıyı Meclis gündemine taşıdı. 

Sezgin Tanrıkulu Başbakan Binali Yıldırım’ın yanıtlaması istemiyle Meclise soru önergesi verdi. Tanrıkulu, Yıldırım’a şu soruları sordu: 

“İstanbul Tophane’de 21 kadın sanatçının çalışmalarından oluşan ‘KUYTU’ sergisi açılışında mahalleli olduğunu söyleyerek saldırıda bulunan kişiler kimlerdir? Konu ile ilgili inceleme başlatılmış mıdır ya da başlatılacak mıdır? Başlatılmışsa, incelemenin akıbeti nedir?
Saldırganların bulunması amacıyla MOBESE kamera kayıtları incelenmiş midir ya da incelenecek midir? İstanbul Tophane’de 2010 yılında da benzer bir olay yaşanmış, sergi açılışı sırasında davetliler sokakta içki içtikleri gerekçesiyle, yaklaşık 20 kişilik bir grubun saldırısına uğramıştı. Olayda 5 konuk yaralanmış, 3 galeride hasar meydana gelmiş ve 7 kişi de gözaltına alınmıştı. Gözaltına alınan 7 kişinin daha sonra serbest bırakıldığı iddiası doğru mudur? İddia doğru ise hangi gerekçe ile serbest bırakılmışlardır?
AKP Hükümeti gerekli tedbirleri neden almamaktadır? AKP Hükümeti tarafından sergi açılışları, kokteyller ve çeşitli etkinliklerde alkollü içki içilmesinin önüne geçilmesi amacıyla çalışmalar yürütüldüğü iddiaları doğru mudur? İddia doğru ise bu çalışmaların içeriği nedir? Bu çalışma kim ya da kimlerin talimatı ve bilgisi dahilinde yürütülmektedir?” (ANKA)

 

ÖNCEKİ HABER

Yıldırım: PYD'yi de atmasını biliriz

SONRAKİ HABER

Sudan'da 3 Haziran katliamıyla ilgili komisyon kurulacak

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa