04 Ekim 2016 17:34

Saldıran polis mağdur olan yine polis!

Kobanê eylemi sebebiyle yürüyüş yapan ve 8'er ay hapis cezasına çarptırılan öğrenciler hakkında bir dava daha açıldı.

Paylaş

Kobanê’ye yönelik IŞİD saldırılarına karşı 2014’te düzenledikleri yürüyüş nedeniyle 8’er ay hapis cezasına çarptırılan Çukurova Üniversitesi öğrencisi 21 kişi hakkında bu kez yürüyüşe müdahale sırasında 3 polisin yaralandığı gerekçesiyle İçişleri Bakanlığı tarafından 7 bin 103 TL tutarında tazminat davası açıldı.

21 öğrenci hakkında daha önce “Görevli memura görevini yaptırmamak” ve “Görevli memura mukavemet” suçlamasıyla Adana 14. Asliye Ceza Mahkemesi’nde dava açılmış, öğrenciler ayrı ayrı 8 ay hapis cezaya çarptırılmıştı. Mahkeme infazın geriye bırakılmasına karar vermişti. 

Ancak olayda O.A., A.D. ve K.K. adlı polislerin yaralandığını belirten İçişleri Bakanlığı, Adana 7. Asliye Hukuk Mahkemesi’ne başvurarak, öğrenciler hakkında tazminat davası açılmasını talep etti.  

Öğrencilerden 7 bin 103 lira tutarında tazminat talep edilen dava başvurusunda “Davalılar 2330 sayılı yasa hükümlerince devleti ödeme külfeti altına sokmuş ve devletin malvarlığında bir eksilmeye neden olmuştur. Müvekkil idare B.K. 51/2’den kaynaklanan hakkı dayanarak haksız ve yersiz ödemeye sebep olan davalıya karşı rucü kullanmaktadır” denildi.

Bakanlığın bu başvurusunu kabul eden mahkeme, öğrenciler hakkında tazminat davası açılmasına karar verdi.

Öğrenciler, davanın bugün içinden geçilen süreçten bağımsız olmadığını ve bu uygulama ile üniversite öğrencilerine baskı uygulandığını dile getirdi.  DİHA’ya konuşan öğrenciler, “Olayla ilgili mahkeme sonlanmasına rağmen aynı olaydan yeni bir mahkeme açıldı. Basın açılamasına saldıran polisler olmasına rağmen sanki mağdur polislermiş gibi İçişleri Bakanlığı bizlerden tazminat talep ediyor. Açılan mahkeme ve soruşturmalar bizleri barış, hak ve demokrasi mücadelemizden geriye döndüremeyecek” dedi. (Adana/DİHA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Hasta tutuklular hastaneye sevk edilmiyor

SONRAKİ HABER

ABD'den patriot açıklaması: Türkiye talepte bulundu ancak henüz bir karar alınmadı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...