04 Ekim 2016 21:15

Eylül ayında 35 kadın öldürüldü

Kadın cinayetleri, cinsel şiddet, çocuk istismarı, nefret suçları artarak devam ediyor.

Paylaş

Kadın cinayetleri, cinsel şiddet, çocuk istismarı, nefret suçları artarak devam ediyor. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, kadına yönelik suçların bilançosunu açıkladı. buna göre Eylül ayında kadın 35 kadın öldürüldü, 44 kadına cinsel şiddet uygulandı, 15 çocuk istismara uğradı, 3 nefret suçu işlendi.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu tarafından yapılan açıklama “Hükümetin şiddeti körükleyen açıklamalarından vazgeçmeyerek kadınların yaşam ve özgürlük alanlarına müdahale etmesi, kadınlara ve çocuklara yönelik şiddette vahşetin de artmasına sebep oluyor. Bu koşullar sonucunda Eylül ayı kadınların işkencelerle öldürülmesine; 5 yaşında çocukların tecavüz edilmesine;  tacize hayır dediği için, şort giydiği için kadınların darp edilmesine şahit olduk” değerlendirmesine yer verildi.

Platform tarafından verilen Eylül ayı rakamlarına göre kadın cinayetin en çok yaşandığı iller şöyle; Ankara’da 4, İstanbul’da 3, Aydın’da 2, Antalya’da 2 kadın öldürüldü.

Eylül ayında Başbakan Binali Yıldırım’ın şort giydiği için darp edilen Ayşegül Terzi’nin uğradığı şiddet üzerine “mırıldanabilir” açıklamasında bulunmasının ardından 20 kadına cinsel şiddet uygulandı. 20 kadın bu ayki cinsel şiddet verilerinin yarısını kapsamakla beraber, bu kadınlar iş yerinde, sokakta, otobüste cinsel şiddete maruz kaldı. 

TEHDİT VE SALDIRILAR  ARTIYOR

İzmir’de öğretmen bir kadın tacize hayır dediği için darp edilirken, Kocaeli’nde bir kadın yine aynı şekilde tacize direndiği için bıçaklandı. İstanbul’da Ayşegül Terzi şort giydiği için tekme atıldı, Bursa’da bir kadın “şortlu kadına atılan tekmeyi unutma” denilerek tehdit edildi.

Ankara’da iki trans kadın nefret saldırısına uğradı. Savcılık saldırganların serbest bırakılmasına ve soruşturmanın sürmesine karar verdi. İstanbul’da bir trans kadın 5 yıldır yaşadığı evini, mahalledeki bir grubun saldırıları nedeniyle terk etmek durumunda kaldı.

Açıklanan rakamlara göre; bu ay öldürülen kadınların %35’i kendi hayatlarına dair karar almak istediği için, %18’i boşanmak ve ilişkisini sonlandırmak istediği için öldürüldü.
Bu ay kadınların %35’i ateşli silah, %29’u kesici aletle öldürüldü. 
Eylül ayınla öldürülen kadınların %59’u kocası, sevgilisi, akrabası tarafından öldürüldü. 

KADINLAR KORUNMUYOR

Öte yandan yapılan açıklamada kadınların korunmadığı da vurgulandı. “6284 sayılı koruma kanunu etkin uygulanmıyor” denilen açıklamada “Kütahya’da Esma Kamalı koruması olduğu halde, polisi arayıp tedbir amaçlı ekip istediği halde öldürüldü” bilgisi de paylaşıldı.
Eylül ayında öldürülen kadınların %38’i evliyken 35 çocuk annesiz kaldı. Kadın cinayetlerinde yaş aralığı da oldukça düşük, bu ay öldürülen kadınların %43’ü 35 yaşın altında. (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

DİSK/Basın-İş: Basın tarihinin en karanlık günleri

SONRAKİ HABER

74 muvazzaf askere yakalama kararı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa