04 Ekim 2016 17:01

DİSK/Basın-İş: Basın tarihinin en karanlık günleri

DİSK’e bağlı Basın-İş, kapatılan ve mühürlenen TV ve radyo kanalları için bir açıklama yayımladı.

Paylaş

DİSK’e bağlı Basın-İş, kapatılan ve mühürlenen TV ve radyo kanalları için bir açıklama yayımladı. Açıklamada Özgür Gündem Gazetesinde nöbetçi genel yayın yönetmenliği yaptığı gerekçesiyle yargılanan Celal Başlangıç’a da değinen Basın-İş, bu ay aynı kampanyaya katılan 6 gazeteci ve aydının da yargılanacağını hatırlattı. 

Türkiye basınının en karanlık günlerinden birini yaşadığını vurgulayan Basın-İş’in açıklaması şöyle:

“Adliyeler gazetecilerin yargılanması mesaisine devam ederken bir yandan da hakkında kapatma kararı verilen TV ve Radyolar polis baskınlarıyla bir bir kapatıldı. Kapatma kararını zor kullanarak uygulayan iktidar, hiçbir aykırı sese, en ufak muhalefete tahammül edemediğini bugün mühürlenen reji odalarıyla bir kez daha gösterdi. Kapatmalarla birlikte iktidarın darbe rüzgarı ile yelkenlerini şişirip idealindeki otokrasiye hızla yol aldığını görüyoruz.

OHAL’den aldığı güçle iktidar tarafından kapatılan İMC TV, Hayatın Sesi Tv ve Özgür Radyo’nun yayınları ise polis baskınlarıyla durduruldu. TV kanallarının reji odaları mühürlenirken tüm mallarına da devlet tarafından el konuldu. Özgür Radyo’ya düzenlenen baskın sırasında radyonun 20 çalışanı polis tarafından darp edilerek gözaltına alındı.

Hapishaneler gazetecilerle dolu, onlarca gazeteci her gün adliye koridorlarını arşınlıyor. Ama yetmiyor, radyo ve TV kanalları kapatılıyor, uydudan yayın yapması engelleniyor, Kapılara kilit vurulmak isteniyor. Her gün onlarca internet sitesi, sosyal medya adresi için erişim yasaklama kararı veriliyor. İktidarın tehditleri nedeniyle sosyal medya hesapları iptal ediliyor. Gazetecilere devlet tarafından verilen kartlar iptal ediliyor, devlet eliyle verilen gazete ilanlarının parası ödenmiyor.

AKP ne istiyor? AKP medyayı yürüttüğü toplum mühendisliğinin en önemli aracı olarak görüyor. Yaptıkları için yalanlarla, dezormasyonlarla rıza üretmeye çalışıyor. Gerçeklerin duyulmasını istemiyor. Medyanın pembe gösteren gözlük olmasını, gazetecilerin saray için resmi tarih yazan vaka-i nüvisler olmasını istiyor.

Bir kez daha söyleyelim. Olmayacağız, kazanamayacaksınız.

Her ihtiyaç bir araç yaratır. Siz kapattıkça, engelledikçe yeni araçlar bulacağız. Haberleri duvarlara yazacağız, cep telefonundan yayın yapacağız, meydanlarda haberlerimizi yüksek sesle okuyacağız. Ama gerçekleri halka ulaştırmaya devam edeceğiz.” (MEDYA SERVİSİ)
 

Reklam
ÖNCEKİ HABER

İktidarın hedefi 'tek medya'

SONRAKİ HABER

Beyoğlu'da metruk bir bina çöktü, sokak trafiğe kapatıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...