04 Ekim 2016 20:04

Barış Yarkadaş: AKP iktidarı, 15 Temmuz’u istismar ediyor

Hayatın Sesi TV'ye destek ziyaretinde bulunan CHP İstanbul Milletvekili ve Gazeteci Barış Yarkadaş dayanışma için klavye başına geçti, haber yazdı.

Paylaş

CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, KHK ile yayınlarına son verilen imc TV ile Hayatın Sesi TV’yi ziyaret etti. Kanal yöneticileri ve çalışanlarıyla görüşen Yarkadaş, “4 Ekim 2016, tarihe kara bir gün olarak geçecek” dedi.
KHK ile kapatılan TV’lerin İstanbul’daki merkezlerine giden CHP Medyaya Yönelik Baskıları İzleme Komisyonu Üyesi–İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, “AKP iktidarı, 15 Temmuz darbe girişimini istismar ediyor. Darbeyi bahane ederek, sol – sosyalist – yurtsever ve devrimci yayın organlarını susturuyor. Bunun adı Kapatma Darbesidir’’ dedi.

‘ANAYASA ORTADAN KALDIRILIYOR’

AKP’nin KHK ile ortaya koyduğu uygulamaların anayasal suç içerdiğini belirten Yarkadaş, sözlerini şöyle sürdürdü: “İktidar, anayasanın iki maddesini ortadan kaldırıyor. Anayasa’nın 30. maddesi, hiçbir basın kurumunun araçlarına el konulamayacağını, müsadere edilemeyeceğini söylüyor. 36. madde ise halkın haber alma hakkının, hükümet tarafından güvence altına alınması gerektiğinin altını çiziyor. Bugün hükümet, her iki maddeyi de ortadan kaldırma suçu işliyor.’’

‘AKP, FARKLI DÜŞÜNCELERE DÜŞMANCA DAVRANIYOR’

AKP’nin yaratmaya çalıştığı bu karanlık düzenin mutlaka sona ereceğini de belirten Yarkadaş, “Biz, herkesin düşüncesini özgürce ve sınırsızca ifade edebilmesini savunuyoruz. AKP ise beğenmediği her düşünceyi, kendisini rahatsız eden her fikri karanlıkta boğmaya çalışıyor’’ dedi.

TEK SESLİ BİR DÜZEN

Kapatılan her gazete, radyo ve TV’nin Türkiye’yi çoraklaştırdığını  belirten Yarkadaş, “Demokrasi, çoğulculuk rejimidir. AKP ise çoğulculuğu yok etmek ve toplumu tek tip hale getirmek istiyor. Kimse, farklı bir ses, farklı bir fikir duymasın istiyorlar’’ ifadesini kullandı.
Halkın haber alma hakkının engellendiğini, bunun da KHK ile yapıldığını belirten Yarkadaş, “Bu karanlık düzene direnecek, itiraz edecek ve bu karanlığı aydınlığa çevireceğiz. Bizi buluşturan ortak talep demokrasidir, düşünceyi ifade özgürlüğünü savunma ilkesidir’’ dedi.

‘MAHKEME KARARI YOK’

Kapatılan kanalların en kısa sürede açılması gerektiğini ve bunun için mücadele edeceklerini belirten Yarkadaş, “TV’ler ve radyolar, haklarında hiçbir mahkeme kararı olmadan kapatılıyor. Eğer bu kanallar suç işlediyse, buna ilişkin mahkeme kararı nerede?” diye sordu.
 Bakanların, polis raporlarına göre TV – radyo ve gazete kapattığını belirten Yarkadaş, “Emin olun, bu kanalları niye kapattıklarını, kararların altına imza atan bakanlar bile bilmiyor” dedi. İstanbul’da 23 yıldır yayın yapan Yön Radyo’nun, RTÜK’ten tek bir uyarı cezası dahi almadığı halde kapatılmak istendiğini belirten Yarkadaş, “Türkülerden korkanlar, gerçeklerden de korkacaklardır” ifadesini kullandı.

KIYIM VE FERMAN

KHK’ların “Kıyım Hükmünde Kararname” olarak adlandırılması gerektiğini de belirten CHP’li vekil, “Bu KHK’lar adeta bir ferman gibi dolaşıma sokuluyor. Ama bunlar da tarihteki fermanların akıbetinden kurtulamayacak” dedi.

‘SİZ NEDEN BURADA DEĞİLSİNİZ?’

TV’lerin kapatılmasına itiraz ettikleri ve TV binalarına gittikleri için kendilerini bazı gazetecilerin eleştirdiğini de belirten Yarkadaş, “Bize (Oralara niye gidiyorsunuz?) diye soruyor, utanmazca özeleştiri istiyorlar. Bize (Niye oraya gittiniz?) diye soracaklarına, (Ben neden orada değilim?) sorusunu kendilerine sormaları gerekir” diye konuştu.

ÖNCEKİ HABER

'Hayatın Sesi susturulamaz, çünkü bu ses evrenin sesi'

SONRAKİ HABER

74 muvazzaf askere yakalama kararı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa