04 Ekim 2016 08:11

‘Öğretmenler Dosyası’nda yeni dalgalar bekleniyor

Eğitimci, Yazar Murat Özyaşar ve Şair Rênas Jîyan'ın eğitimcilere yönelik 2014 yılına ait bir soruşturmadan kaynaklı gözaltına alındığı öğrenildi.

Paylaş

Cumhur DAŞ
Diyarbakır

1 Ekim günü evi basılarak gözaltına alınan Eğitimci, Yazar Murat Özyaşar ve Şair Rênas Jîyan Diyarbakır’da TEM’de tutulmaya devam ediyor. Avukatlarıyla görüştürülmeyen edebiyatçıların eğitimcilere yönelik başlatılan 2014 yılına ait bir soruşturmadan kaynaklı gözaltına alındığı öğrenildi. 

Murat Özyaşar’ın Avukatı Muharrem Erbey dosyanın savcılıkta ‘Öğretmenler Dosyası’ olarak geçtiğini söyledi. Müvekkiliyle tüm görüşme girişimlerinin olumsuz sonuçlandığını kaydeden Erbey, “Öğretmenlere yönelik 2. dalga bitti. Murat da 3. dalga içerisinde yer alıyor. 5 gün avukatla görüştürmeme kararı var. Savcılığa yazılı olarak itiraz ettim. Kısıtlama kararının kaldırılmasını istedik. Ancak büyük ihtimalle reddedilecek” dedi. Dosyayı görme imkanları olmadığını belirten Erbey, “Sırayla insanları alıyorlar, dalgalar devam edecek diye tahmin ediyorum” dedi.

‘MORALLER BOZULSUN İSTENİYOR’

Eğitim Sen’in eylem ve etkinliklerinin soruşturma konusu edildiğini ifade eden Erbey, “Öğretmenlerin sonuçta yerleri, yurtları belli. Bunlar çağırıldıklarında savcının sorduğu sorulara rahatlıkla cevap verebilecek insanlar.  Yani onların evlerine apar topar operasyon yapılması, evlerinin aranması, beş gün avukatlarla görüştürülmemesi hukuk dışı, insanlık dışıdır. Kabul edilmesi imkansız, bu antidemokratik uygulama, öğretmenlere bu reva görülmemeli. Murat Özyaşar aynı zamanda tanınan bir yazar. Uluslararası PEN, Rênas Jîyan ve Murat Özyaşar’a ilişkin bir karar almış. Bırakılmaları için kampanya başlatılacak” dedi. Avukat yasağının moral bozmaya yönelik bir uygulama olduğunu söyleyen Erbey, “Özellikle insanların moralleri bozulsun isteniyor. Yoksa ben görüşsem ne diyebilirim ki? Zaten dosya belli, olay belli, Eğitim Sen etkinliği olduğunu herkes biliyor. Ev baskınının bir anlamı yok, beş gün avukatla görüştürülmemesinin bir anlamı yok” dedi.

‘OLMAYAN SUÇLARDAN SUÇLU YARATILIYOR’

Eğitim Sen Diyarbakır 1 No’lu Şube Eş Başkanı İkram Atabey, Milli Eğitim Bakanlığının şu sıralar bir ihraç listesi hazırlamakla meşgul olduğunu ve olmayan suçlardan suçlu yaratıldığını belirterek, saldırılara karşı sessiz kalmayacaklarını söyledi. 
4 bin 314 öğretmenin açığa alındığı Diyarbakır’da Eğitim Sen üyelerinin eylemleri sürüyor. Eylemlere yapılan müdahaleler ve ev baskınları sonucu şimdiye kadar 100’den fazla öğretmen gözaltına alındı, 11 öğretmen tutuklandı, 29’u “denetim serbestlik” şartıyla serbest bırakıldı. Üzerlerindeki baskıları değerlendiren Eğitim Sen Diyarbakır 1 No’lu Şube Eş Başkanı İkram Atabey, AKP’nin ‘FETÖ’ ile mücadele yerine muhaliflere yöneldiğini söyledi. 

‘SENDİKAL FAALİYETLERİMİZ YARGILANIYOR’

Milli Eğitim Bakanlığının şu sıralar bir ihraç listesi hazırlamakla meşgul olduğunu söyleyen Atabey, olmayan suçlardan suçlu yaratıldığını belirtti. Şu ana kadar 3 gözaltı dalgasıyla karşı karşıya kaldıklarını aktaran Atabey, şöyle devam etti: “21 Eylül’de 24 arkadaşımız gözaltına alındı. Bunlar 4’ncü gününde savcılığa çıkarıldı. 7 arkadaşımız tutuklandı. O günden sonraki sabaha karşı saat 06.00’da yeni bir gözaltı dalgası olacağını arkadaşlarımız haber verdi. Bu dalgada 19 arkadaşımız gözaltına alındı. 4 arkadaşımız tutuklanırken, 12 arkadaşımız ise ‘şartlı tahliye’ ile serbest bırakıldı. 3 kişi ise savcılıkta serbest bırakıldı. Ardından aynı şekilde 3’ncü gözaltı dalgası oldu. Bu gözaltında ise tam netleştirmemekle beraber 17 kişi gözaltına alındı. İçlerinde başka bölgelere gitmiş üyelerimiz de var. İstanbul’da 2 üyemiz gözaltına alınmış, buraya getirilecek.” 
Baskılara karşı sessiz kalmayacaklarını söyleyen Atabey, “Hem hukuksal olarak hem de fiili ve meşru bir şekilde bunun karşısında durup mücadelemizi vereceğiz. Hem tutuklu olan arkadaşlarımızın hem de gözaltına olan arkadaşlarımızın bir an önce aramızda olmasını istiyoruz. Arkadaşlarımız sendikal faaliyetlerimizden dolayı yargılanıyor. Sendikal faaliyetler hem ulusal yasaların hem de uluslararası yasanın bize verdiği bir haktır. Biz bu hakkımızı kullanıyoruz” diye belirtti. (Diyarbakır/DİHA)

ÖNCEKİ HABER

Haseke'de düğüne intihar saldırısı: 29 kişi öldü

SONRAKİ HABER

Eyipsultan'da eşini darbedip silahla yaralayan erkek gözaltına alındı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa