03 Ekim 2016 16:33

2 bin işçi, işsizliğin pençesinde

İZMİR Senkromeç fabrikasında nisan ayından bugüne devam eden kriz, 2 bin işçinin ekmeğini tehdit ediyor.

Paylaş

Fabrikada örgütlü Birleşik Metal-İş Sendikası yaptığı yazılı açıklama ile hükümet yetkililerini fabrikanın batmasına izin vermek ve işçilerin sorununu çözmek için harekete geçmeye çağırdı. 

Fabrika bünyesinde 580 işçinin çalıştığı, tedarikçiler de dahil edildiğinde 2 bin işçiyi, aileleriyle birlikte ele alındığında ise yaklaşık 6 bin kişinin krizle karşı karşıya kaldığı belirtilen açıklamada, hükümetin bu durum karşısında ‘Üç maymunu oynamaya devam ettiği’ kaydedildi. 

Fabrikanın ülke ekonomisine katkı veren alanında önemli stratejik fabrikalarından biri olduğu ifade edilen açıklamada, şu bilgi verildi: “Senkromeç, bir süredir içine girdiği krizin etkisi ile işçi alacaklarını ödeyememe noktasına gelmiş, en son nisan 2016 ayında işçilere 650 TL ödeme yapabilmiş ve sonrasında çalışanlarına herhangi bir ödeme yapamamıştır. Ücretlerin ödenmemesi, ham madde temininde yaşanan sıkıntılar, üretim için gerekli diğer maddelerin tedarik edilmesinde yaşanan problemler nedeniyle fabrika, 13 Mayıs 2016 tarihinden itibaren çalışamaz duruma gelmiş ve işçiler zorunlu izne çıkarılmıştır. Uzun süredir kredi ve teşvik almak için girişimlerde bulunan şirket yönetimine Hükümetin kapıları duvar olmuş durumdadır. Özellikle, 15 Temmuz darbe girişiminden sonra, belli sermaye gruplarına kredi ve teşvik sözü veren, uluslararası sermayeyi ülkede tutmak ve çekmek için tüm imkanlarını seferber eden Hükümetin, yerli sermaye grubu olan Senkromeç yönetiminin taleplerini görmezden gelmesi oldukça düşündürücüdür.”

İşyeri Yönetimi Kurulu Üyesi Erdal Siraçe’nin düştüğü bunalım nedeniyle intihar ettiği bilgisi verilen açıklamada, “İşçilerin ve işyeri yönetiminin tek talebi, fabrikanın tekrar çalışması için hükümetin pek çok sermayedara sözünü verdikleri kredi olanaklarından faydalanmaktır” dendi. Açıklamada hükümetin sessizliğinin sürmesi halinde Ankara yürüyüşü dahil eylemlerin yapılacağı uyarısı yapıldı. (İstanbul/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Biat etmeyen açlıkla tehdit ediliyor

SONRAKİ HABER

İmamoğlu’ndan Erdoğan’a 'Sisi' yanıtı: Milletimiz ismimi çok iyi biliyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa