03 Ekim 2016 15:20

İngiltere’den destek mesajı: Hayatın Sesi TV’nin yanındayız

Hayatın Sesi TV başta olmak üzere birçok televizyon kanalının ve radyonun Türkiye’de kapatılmasına, İngiltere’den tepkiler geldi. 

Paylaş

Arif BEKTAŞ 
Birmingham

İktidardaki Muhafazakar Partinin yıllık olağan konferansını protesto etmek için önceki gün Birmingham’a toplanan binlerce kişi, Türkiye hükümetine tepki gösterdi. Birmingham’da Victoria Meydanı’nda toplanan binlerce kişiye konuşan, Hayatın Sesi Londra muhabirlerinden Oktay Cinpolat, dayanışma çağrısı yaptı. 

“Artı Eksi 7 Londra” programıyla İngiltere’deki emekçilerin de yakından tanıdığı Hayatın Sesi TV’nin kapatılmasının basın özgürlüğüne vurulan bir darbe olduğunu söyleyen Cinpolat, Muhafazakar Partinin AKP Hükümetinin en büyük destekçisi olduğunu belirterek, antidemokratik uygulamaların desteklenmesinin protesto edilmesi gerektiğini söyledi.

DAYANIŞMA MESAJI VERDİLER

Gazetemize konuşan İşçi Partisi Avrupa Parlamentosu Üyesi Julie Ward şunları söyledi: “Medya özgürlüğü gerçekten önemli, medeni toplumun payandasıdır. Avrupa Birliği içerisinde ırkçılık karşıtı hareket ile yakın temas içinde baskılara ve medya yasaklarına karşı farkındalık yaratmaya çalışıyoruz. Hayatın Sesi TV ile dayanışma içerisindeyim. Türkiye’deki medyanın durumunu gündeme getireceğim ve hükümetimin konuyu gündeme getirerek Türkiye hükümeti üzerinde bu duruma son verecek adımlar atılması için baskı kurmasını talep edeceğim.Akademisyenler ve temel haklar üzerindeki baskılara da derhal son vermeliler. Hepinize dayanışma dileklerimi sunuyorum.” 

CND (Nükleer Silahsızlanma Kampanyası) Genel Sekreteri Kate Hudson: “Türkiye’de yaşananlar utanç verici. İfade özgürlüğüne, demokrasiye ve  medya özgürlüğüne saldırılar rezalet. Umarım bugün burada olanlar bu hakların Türkiye’nin tüm halkları açısından yeniden tam olarak tesis edilmesi için üzerlerine düşen sorumluluğu yerine getirir.” 

Yeşiller Partisi Eski Lideri  Natalie Bennett: İngiltere ve Galler Yeşiller Partisinin eski lideri olarak, Hayatın Sesi’ne dayanışma ve destek mesajı gönderiyorum. Özgür medya, demokrasi açısından olağanüstü öneme sahip. Bu özgür medya kuruluşunun  yanı sıra Türkiye’de çok sayıda medyanın yayınının kesilmiş olmasından dolayı çok endişeliyim. Britanya hükümetinin açık ve yüksek sesle bu uygulamayı protesto ettiğini görmek istiyoruz. Özgür medya, demokrasi ve insan hakları Türkiye ve her ülkede olması gereken haklardır.” 

NUT (Ulusal Öğretmenler Sendikası) Genel Sekreteri Kevin Courtney: “Türkiye’nin tüm ilerici güçlerine dayanışma mesajlarımı iletmek istiyorum. Erdoğan hükümetinin ifade özgürlüğünü engellemek ve televizyon kanallarını kapatmak için atmış olduğu adımları duyduk. Bunun demokratik olmak isteyen her ülke için utanç verici olduğunu düşünüyoruz. Görüşlerimizi özgürce ifade edebilmeliyiz. Türkiye’nin bütün ilerici güçleri ve Hayatın Sesi ile dayanışma içerisinde olacağız.” 

UAF (Faşizme Karşı Birlik) Eş Başkanı Weyman Bennett: “Demokrasi, eleştiri ve basın özgürlüğü ile mümkündür. Demokrasinin var olduğunu iddia edip, cezaevine atamazsın, televizyon kanallarını kapatamazsın. Bu Avrupa’da herkese karşı tehdittir. Biz kapatılan televizyon kanallarının yeniden açılmasını, gazetecilere ve ifade özgürlüğüne yönelik tehditlere karşı çıkılmasını talep ediyoruz. Hükümetimizin bunları ciddiye almasını istiyoruz. Irkçılığa Karşı Ayağa Kalk ve Faşizme Karşı Birlik olarak, bu konuyu değişimin anahtar sorusu olarak gündeme getireceğiz. Kanalınızı destekliyoruz, mücadeleye ve yayına devam.” 
 

ÖNCEKİ HABER

Eşbaşkanı'nın tutuklanması belediye önünde protesto edildi

SONRAKİ HABER

Oyuncu Efecan Şenolsun cinsel saldırı ve hakaret davasında hakim karşısına çıktı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa