03 Ekim 2016 09:30

Atabey: Olmayan suçlardan suçlu yaratılıyor

Eğitim Sen Diyarbakır 1 Nolu Şube Eşbaşkanı Atabey, olmayan suçlardan suçlu yaratıldığını belirterek, saldırılara karşı boş durmayacaklarını söyledi.

Paylaş

AKP Hükümeti'nin 1 Eylül'de çıkardığı 672 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile Türkiye genelinde 11 bin 500 öğretmen açığa alındı. 4 bin 314 ile en çok öğretmenin açığa Diyarbakır’da Eğitim Sen üyelerinin eylemleri sürüyor. Operasyonlar sonucu 100'den fazla öğretmen gözaltına alındı, 11 öğretmen tutuklandı, 29'u "denetim serbestlik” şartıyla serbest bırakıldı. Üzerlerindeki baskıları değerlendiren Eğitim Sen Diyarbakır 1 Nolu Şube Eş Başkanı İkram Atabey, bu saldırıların yeni olmadığını belirterek, Eğitim Sen ve KESK var olduğundan bu yana baskı ve sindirme politikaları ile karşı karşıya olunduğunu ifade etti. 

AKP'nin FETÖ ile mücadele yerine muhaliflere yöneldiğini vurgulayan Atabey, “Bizim de muhalif bir kimliğimiz var. Emek, demokrasi ve barış mücadelesi yürüten bir sendikayız. Özellikle 1 Eylül'de yayınlanan KHK ile 50 bin kamu çalışanın işine son verildi. Daha sonra öğretmenlerin açığa alınacağı ve sürgün edileceği söylendi. Tabi biz bu haberi duyar duymaz tepkimizi ortaya koyduk. Oturma eylemi gerçekleştirdik. Birkaç defa dışarıda basın açıklaması yapmaya çalıştık, müdahalelerle karşılaştık. Bu müdahalelerin ardından arkadaşlarımız gözaltına alındı” diye belirtti.

‘SENDİKAL FAALİYETLERİMİZ YARGILANIYOR’

Milli Eğitim Bakanlığı'nın şu sıralar bir ihraç listesi hazırlamakla meşgul olduğuna işaret eden Atabey, olmayan suçlardan suçlu yaratıldığını söyledi. Şuana kadar 3 gözaltı dalgasıyla karşı karşıya kaldıklarını aktaran Atabey, şöyle devam etti: “21 Eylül'de 24 arkadaşımız gözaltına alındı. Bunlar 4’ncü gününde savcılığa çıkarıldı. 7 arkadaşımız tutuklandı. O günden sonraki sabaha karşı saat 06.00’da yeni bir gözaltı dalgasını olacağını arkadaşlarımız haber verdi. Bu dalgada 19 arkadaşımız gözaltına alındı. 4 arkadaşımız tutuklanırken, 12 arkadaşımız ise ‘Şartlı tahliye’ ile serbest bırakıldı. 3 kişi ise savcılıkta serbest bırakıldı. Ardından aynı şekilde 3’ncü gözaltı dalgası oldu. Bu gözaltında ise tam netleştirmemekle beraber 17 kişi gözaltına alındı. İçlerinde başka bölgelere gitmiş üyelerimiz de var. İstanbul'da 2 üyemiz gözaltına alınmış, buraya getirilecek.” 

‘BASKI VE GÖZALTILARA KARŞI BOŞ DURMAYACAĞIZ’

Yapılan baskı ve gözaltılara karşı boş durmayacaklarını dile getiren Atabey, “Hem hukuksal olarak hem de fiili ve meşru bir şekilde bunun karşısında durup mücadelemizi vereceğiz. Hem tutuklu olan arkadaşlarımızın hem de gözaltına olan arkadaşlarımızın biran önce aramızda olmasını istiyoruz. Arkadaşlarımız sendikal faaliyetlerimizden dolayı yargılanıyor. Sendikal faaliyetler hem ulusal yasaların hem de uluslararası yasanın bize verdiği bir haktır. Biz bu hakkımızı kullanıyoruz. Hiçbir arkadaşımız bu şekilde yargılanamaz” diye belirtti. (DİHA)
 

ÖNCEKİ HABER

HDP’li vekiller: Çocuk şarkılarından dahi korkuyorlar

SONRAKİ HABER

AKP kongrelerinde halkın ekmeğini yemişler

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa