03 Ekim 2016 04:53

Sahneler uyanıyor

Eylem Aydoğdu sahnelerini 2016-2017 sezonu için uykularından uyandırmaya hazırlanan tiyatro topluluklarını yazdı.

Paylaş

Eylem AYDOĞDU
İstanbul

“Neresinden tutarsak elimizde kalır” belki içinde bulunduğumuz zamana en uygun söz bu; ama elimizde kalan her ne ise bu sanata “mücadele” olarak  geri dönmüşe benziyor. Tiyatro toplulukları, tiyatro mekanları, yazarları, oyuncuları işsiz kalmalarına rağmen, yasaklanan oyunlarına, yıllardır verdikleri emeklerinin karşılığını “yargılanarak” almalarına, rol aldıkları  oyunlardan uzaklaştırılmalarına rağmen, yönetmeninden yazarına, oyuncusundan, kostümcüsüne kadar işi sadece sanat olan, amacı sadece barış olan sanatçılar, tüm olumsuzluklara kulak tıkayıp, “yaşananları göz ardı etmeden” içinde bulunduğumuz zamana ayna tutuyor ve hararetli çalışmalarla sahnelerini 2016-2017 sezonu için uykularından uyandırmaya hazırlanıyorlar.  

CAMİLLE:  
Kosta Kortidis’in yazdığı, Kemal Başar’ın yönetmenliğini yaptığı koreografisini  Kerem Kuraner, Begüm Topçu Turay, Kubilay Tunçer ve Serap Yılmaz’ın oluşturduğu  “Camille” Türkiye’de  ilk kez gösterilecek. Camille 4 Ekim -  27 Ekim’de Borusan Oto Dolmabahçe Sahne’de…

BİRAZ SEN BİRAZ BEN
Emek Sahnesi, iki oyunla sezona başlıyor. Festival kapsamında 9 Ekim’de daha sonra 10 Ekim’de gösterilecek olan Ebru Nihan Celkan’ın yazıp yönettiği, Defne Halman, Deniz Celiloğlu, İbrahim Ersoylu, Mensur Zirek, Murat Mahmutyazıcıoğlu, Pınar Yıldırım, Zeynep Çelik Küreş’in oynadıkları Babil, 2015 Türkiye’sinin yedi hayatını sahneye taşıyor. Bulut- Emek Sahnesi ortak projesi olan ve yeni sezonda prömiyer yapacak olan “Biraz Sen Biraz Ben” Çiyil Kurtuluş’un kaleminden sahneye taşınıyor.

NEFESİNİZİ NASIL TUTARSINIZ? 
Kasım’da prömiyer yapacak olan,oyun yazarı Zinnie Harris’in yazdığı ve yönetmenliğini Murat Daltaban’ın yaptığı “Nefesinizi Nasıl Tutarsınız?” ile birlikte geçen sezon da izlediğimiz DOT’un vazgeçilmez oyuncusu İbrahim Selim’in Afife Jale (En İyi Erkek Oyuncu Ödülü) ödülünü aldığı “Bunu Ben de Yaparım”  (tek  kişilik oyun)  DOT’un oyun programında…

POPÜLER GERÇEK
Ekip Tiyatrosu’nun yeni oyunu  “Popüler Gerçek” 21 Ekim’de Profilo Kültür Merkezi Büyük Salon’da  sahnede!  Cem Uslu’nun yazıp yönettiği oyunda; Kerem Atabeyoğlu, Almıla Uluer Atabeyoğlu, Nihal Usanmaz, Cem Uslu rol alıyor.

İSTANBUL DEVLET TİYATROSU ‘HUZUR’LA AÇILACAK
İstanbul Devlet Tiyatrosu yeni sezonu, Ahmet Hamdi Tanpınar, Recep Bilginer gibi yazarların oyunlarıyla açacak. Sezonun ilk haftasına bir Ahmet Hamdi Tanpınar klasiği olan ‘Huzur’ oyunuyla başlayan, İstanbul Devlet Tiyatrosu sezona Purnima ve Sırlar Ormanı (Ç.O), İkinci Bölüm, #Cehennem, Tersine Dünya, Erkek Arkadaş , Bersisa, Sessizliğin İçinden, Medea Kali, Lay Lay Lom (Ç.O), Jennifer’ın Düğünü / Osman Gazi, Erkek Parkı, Coriolanus oyunlarıyla devam edecek.    

ŞEHİR TİYATROLARI  ALTI YENİ OYUNLA SEYİRCİYLE BULUŞUYOR
İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları 2016-2017 sezonuna 6’sı yeni 12oyunla başlıyor. 5 Ekim’de perdelerini açan Şehir Tiyatroları, On İki Öfkeli Adam, Fehim Paşa Konağı, Cyrano De Bergerac, Sirke Tadında Böğürtlen Reçeli, 12. Gece, Vakti Geldi adlı oyunların yanı sıra Saadet Hanım, Yangın Yerinde Orkideler, Martı, Şahane Züğürtler, Aldatma ve Hisse-i Şayia adlı yeni oyunlarını seyirciyle buluşturuyor. Ahmet Levent Pala’nın yazdığı Saadet Hanım, Tolga Yeter rejisiyle 5-8 ve 12-15 Ekim’de Kadıköy Haldun Taner Sahnesi’nde seyirciyle buluşacak. Mehmet Baydur’un yazdığı Hülya Karakaş’ın yönettiği Yangın Yerinde Orkideler, 5-8 ve 12-15 Ekim 2016 tarihleri arasında Üsküdar Musahipzade Celal Sahnesi’nde sahnelenecek. Anton Çehov’un yazdığı ve Yıldırım Fikret Urağ rejisiyle Şehir Tiyatroları’nda seyirciyle buluşacak olan Martı, 6-8 ve 13-15 Ekim arasında Ümraniye Sahnesi’nde olacak. Jacques Deval’in yazdığı, Haldun Dormen’in yönettiği Şahane Züğürtler, 13 – 15 Ekim arasında Kağıthane Sadabad Sahnesi’nde görülebilecek. Çağdaş İngiliz tiyatrosunun en önemli yazarlarından Harold Pinter’in yazdığı Aldatma ise Ahmet Levendoğlu rejisiyle 19 – 22 ve 26 – 29 Ekim arasında Üsküdar Musahipzade Celal Sahnesi’nde seyirci karşısına çıkacak. Hisse-İ Şayia (Bir Evlilik Komedisi) ise Tarık Şerbetçioğlu’nun yönetiminde 26 – 29 Ekim arasında Kadıköy Haldun Taner Sahnesi’nde perde diyecek. 

PERA’NIN ZAMANI
Pera Palace Hotel Jumeirah; Kumbaracı50 sahnesi ile birlikte odalarının, balo salonlarının ve genel alanların bir sahne olarak kullanıldığı interaktif bir tiyatro oyunuyla sanat severlere farklı bir deneyim sunmaya hazırlanıyor. İlk gösterimi 1Ekim tarihinde gerçekleşecek olan “Pera’nın Zamanı” oyunu, otelde bir zaman yolculuğunu deneyimletiyor.

BALKON
Mekan Artı yeni sezonu 1 Ekim’de Jean Genet’in ünlü Balkon oyunu ile açıyor. 20 kişilik bir kadroyla sahnelenen oyunu Ufuk Tan Altunkaya yönetiyor. Islahevinde büyüyen; Avrupa’nın çeşitli ülkelerinde hırsızlık, kaçakçılık olaylarına karışarak tam bir serseri hayatı süren ve sık sık hapse giren, 1958’de hırsızlıktan 10. kez yargılanan ve ömür boyu hapis cezasına çarptırılan Jean Genet, Balkon oyununda dünyayı kendi penceresinden yorumluyor. Sahtelik ve gerçeklik olgusunu iktidar – otorite – güç olgusu üzerinden yeniden yorumlayan “Balkon” bir başkaldırı oyunu özelliği taşıyor.

TORUN İSTİYORUM
Yurtdışında birçok festivalde ödül almış ve Türkiye’de Moda Sahnesi’nde bu sezon sahnelecek olan  “Torun İstiyorum” oyunu  farklılıklarla yaşamayı bilmeyen, farklılıklara yaşam alanı bırakmayan totaliter anlayışların olduğu  bir aile ve onun ilişki içinde olduğu toplumun çeşitli unsurları içerisinde izini sürüyor. 6-7-8-9 Ekim’de Moda Sahnesi’nde.

4:48 (PSİKOZ)
1Ekim’de  prömiyer yapacak olan Sarah Kane’nin unutulmaz eseri  4:48 (Psikoz) Entropi Sahne’de... Ayrıca 4:48 (Psikoz) 1-9 Ekim Kadıköy Tiyatro Şenliği’nde 8 Ekim’de yine sahnede olacak. Entropi Sahne’nin  başka bir oyunu da iki perdelik kara komedi  “Yastık Adam” 5 Ekim’de sezondaki ilk gösterimini gerçekleştirecek. 

BALAT MONOLOGLAR MÜZESİ
Balat’ta bir konak, terk edilmiş hikayeler, ıssız bırakılmış umutlar, odalardan odalar a uzanan fısıltılar… Yeni Metin Yeni Tiyatro (YMYT) İleri Yazarlık öğrencileri oyunlarını Galata Perform’da 1Ekim’de  tiyatro severlerle paylaşıyor.

YÜRÜSEM Mİ SONUNA?
Dokuz Eylül Üniversitesi Sahne Sanatları Bölümü’nden mezun olan dört tiyatrocunun kurduğu Tiyatro Diftong, ‘Yürüsem Mi Sonuna?’ adlı oyunla atık kağıt toplayıcılarının hikayesini sahneye taşıyor. Yönetmenliğini Doğuş Algün’ün yaptığı oyunun oyuncu kadrosunda Akdora Akalın, Bahadır Karaca, Bahar Süer, Güray Özçelik ve Uğur Altun yer alıyor. İsmiyle ve konusuyla dikkat çeken oyunda, kağıt toplayıcılarının hikayesinin yanı sıra sınır ötesindeki savaşın etkileri ve aşkın halleri de anlatılıyor. Her şeye rağmen saf duyguların varlığının altını çizen oyun, 7 Ekim tarihinde Kadıköy Theatron’da izleyici ile buluşuyor. 8 Ekim’de prömiyer yapacak olan  “Yoruyorsunuz Bizi Aferin Size” (Cazu Tiyatro) oyununda, Samuel Beckett’ın Eşlik ve Mercier ve Camier romanlarından tasarlanan oyunda, yer yer Molloy-Adlandırılamayan- Malone Ölüyor üçlemesine de değiniliyor.

AŞK YOK HEYECAN VAR
Kılçık Yazı Ekibi’nin kaleme aldığı “Aşk Yok Heyecan Var” müzikli komedi oyunu, birlikte güldüğümüz insan manzaralarını oyuna ekleyerek gündemi takip ediyor. Cenk Tunalı’nın yönettiği oyunun oyuncu kadrosu; Cenk Tunalı, Şeyla Halis, Bekir Çiçekdemir, Sedat Üstüntürk‘ten oluşuyor. Kılçık ekibi seyircileri güldürmek için sahnelerine bekliyor.

ANTİGONE
Antigone ile perdelerini 1 Ekim’de açacak olan Tatavla Sahne, yeni sezona  “Çıplak Ayak, Çıplak, Avuçta Bir Kalp” isimli oyunlarıyla devam edecek. İranlı Tiyatro Topluluğu “Yanik Kervanla” Türkiye’de ilk kez Ekim ayında tiyatro severlerle Tatavla Sahne’de  buluşacak.

ÖNCEKİ HABER

Dünya yarına döner bahar yarın gelir

SONRAKİ HABER

Hrant Dink Vakfı'nın "Kayseri" konferansı gerekçe gösterilmeden yasaklandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa